adopce dětí po 3. roce věku a nárok na dovolenou a příspěvky

V této cekci je možné klást dotazy odborníkům ze Střediska náhradní rodinné péče. Odpovídat mohou pouze odborníci a původní autor tématu.
Niny
Příspěvky: 4
Registrován: 8. leden 2018, 2:00

adopce dětí po 3. roce věku a nárok na dovolenou a příspěvky

Nový příspěvek od Niny » 17. květen 2018, 22:06

Dobrý den,
v nedávné době jsme byli osloveni jako vhodný pár pro 4. letou holčičku a 3. letého chlapce. Oba mají narozeniny v únoru (2015,2014)
Nyní řešíme finanční zajištění.
Vím, že jsem kdysi našla na webu ucelené informace k této problematice, ale nyní se mi nedaří dohledat. Proto bych se chtěla obrátit se svými dotazy na Vás.

Pokud děti převezmu během června (na základě předběžného opatření) mohu nastoupit na mateřskou dovolenou a bude mi náležet dávka peněžité pomoci v mateřské (splňuji podmínky) -> jakou bude mít tato mateřská dovolená délku - 28, 37, či jiný počet týdnů?

A jak je to s rodičovskou dovolenou, rodičovským příspěvkem a povinností zaměstnavatele mi "držet místo"?

Chlapci budou 4 roky za pár měsíců od předpokládaného převzetí do péče... Rozhodně nestihnu vybrat celých 220 tisíc korun. Je to opravdu tak, že úderem 4. roku o příspěvek přijdu a nelze jej žádným způsobem získat?

Našla jsem cosi o tom, že zaměstnavatel je mi povinen držet místo pouze do 3. let věku nejmladšího dítěte... to znamená, že mohu přijít o práci, pokud se rozhodnu s dětmi po "mateřské dovolené" zůstat dále na "rodičovské"?

Pokud je vše tak jak si myslím, nemám tímto možnost s dětmi zůstat doma 2 roky, jak bych si přála ? Zaměstnavatel je mi povinen držet místo, pouze po dobu mateřské a po 4. narozenin syna přijdu i o veškeré přijmy?

A případně, bylo by možné, že já bych vybírala dovolenou v práci (po převzetí dětí do péče) a manžel by nastoupil na mateřskou dovolenou s tím, že cca po třech týdnech bych na mateřskou nastoupila já a manžel by se vrátil do práce? Měli bychom tak možnost, zůstat s manželem doma s dětmi oba.

Děkuji za odpověď s pozdravem Nina

odbornik
Příspěvky: 211
Registrován: 2. září 2014, 21:45

Re: adopce dětí po 3. roce věku a nárok na dovolenou a přísp

Nový příspěvek od odbornik » 24. květen 2018, 10:17

Vážená Nino,
odpověď na Váš dotaz řešíme s metodiky ČSSZ. Zodpovíme jej v nejbližších dnech. Děkujeme za pochopení. Za SNRP, Veronika Fišerová.

Niny
Příspěvky: 4
Registrován: 8. leden 2018, 2:00

Re: adopce dětí po 3. roce věku a nárok na dovolenou a přísp

Nový příspěvek od Niny » 29. květen 2018, 23:12

Dobrý den, ještě jednou
napadla nás s manželem ještě jedna možnost:
za předpokladu, zda platí, že dnes je možné žádat o rodičovský příspěvek ve stejné výměře, jako je výměra mateřské (ppm) - u mě tedy cca 16-18 tis. korun, u manžela podobně bylo by možné, že manžel bude na mateřské dovolené, já budu vybírat dovolenou v práci a cca po 3 týdnech by se mateřská dovolená manžela ukončila a já nastoupila na rodičovskou - tedy pobírala rodičovský příspěvek?


Pokud tedy může být výměra rodičovského příspěvku ve stejné výši jako ppm, je nám vlastně jedno, zda na rodičovskou nastoupím až po uplynutí oněch 22(??) týdnů mateřské a budu ji pobírat jen pár měsíců, či na ni nastoupím už po třech týdnech, stejně oněch 220 tis. vybrat nestihneme. Pokud tedy musíme vybrat do 4. let věku nejmladšího dítěte, tedy do února, kdy bychom i pří vybíraní rodičovské a nejvyšší možné výměře stihli vybrat jen maximálně cca 160 tis. korun.

Prosím nevysvětlujte si mé dotazy zle... nejde nám ani zdaleka jen o peníze, spíše řešíme, jak děti zaopatřit.

Budu s nimi tak či tak zůstávat doma nejméně do září 2019 a jakýkoliv způsob jak si zajistit finanční jistotu a jim dobré podmínky je pro nás důležitý.

Oba jsme vždy poctivě pracovali a snažili se dělat vše proto, abychom byli připraveni na to, až " k nám přijde děťátko" trochu nás mrzí, že se svým způsobem ocitáme ve finanční nejistotě, jen proto, že se chceme postarat o starší děti, které přitom tolik potřebují být doma s maminkou a tatínkem a získávat ztracené jistoty. Děsí mne, že bych je kvůli financím měla poslat do školky zbytečně brzy.

odbornik
Příspěvky: 211
Registrován: 2. září 2014, 21:45

Re: adopce dětí po 3. roce věku a nárok na dovolenou a přísp

Nový příspěvek od odbornik » 1. červen 2018, 10:47

Vážená Nino,
zdravíme Vás ze Střediska NRP a gratulujeme Vám k přijetí dvou dětí do Vaší rodiny. Nemusíte se obávat, že bychom Vás nějak posuzovali, protože se zajímáte o finanční zajištění rodiny. Naopak, jsme velmi rádi, že přemýšlíte o potřebách dětí a snažíte se zajistit si prostředky tak, abyste jim mohli věnovat co nejvíce času a být jim oporou v procesu adaptace.

Nyní k Vašim dotazům. Předně bych se Vám ráda omluvila, ale ohledně různých variant pobírání dárek nejsme specialisté, tyto otázky konzultujeme s příslušnými orgány.

Ve Vašem prvním dotazu se ptáte, jaká bude délka podpůrčí doby. V zákoně o nemocenském pojištění v § 33 písm. d) je uvedena délka 31 týdnů, pokud pojištěnec pečuje od dvě a více dětí. Po uplynutí 22 týdnů PPM náleží jen pojištenci, který pečuje alespoň o dvě děti.

K Vašemu druhému dotazu ohledně povinnosti držet zaměstnanci pracovní pozici do 3 let věku dítěte. Zákoník práce uvádí výše zmíněnou lhůtu, tedy do 3. let věku dítěte má zaměstnavatel povinnost Vám zachovat pracovní pozici. Doporučujeme Vám, pokud máte se zaměstnavatelem dobré vztahy, požádat o možnost být s dítětem i po uplynutí 3.roku nejmladšího dítěte. Následně můžete požádat o neplacenou dovolenou. Z našeho hlediska vidíme, že v tomto období je pro přijaté děti opravdu nejdůležitější to, aby mohly s matkou popřípadě otcem, zůstat co možná nejdéle doma a budovat navzájem pevné vztahy. Je to období, kdy do dítěte budete moci nejvíce „otisknout“ sami sebe. Adaptační období na změnu je u každého dítěte jinak dlouhé, je dobré zajistit stálé, bezpečné prostředí tak, aby vzájemná adaptace proběhla co nejlépe.

Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek můžete pobírat na nejmladší dítě do 4 let jeho věku, doporučujeme Vám nastavit si výši dávky co možná nejvyšší, abyste mohla z celkové částky 220 000 Kč vybrat co nejvíce. Nejsou nám známy veškeré okolnosti Vaší situace, proto Vám doporučujeme si ověřit, zda na děti nepobírali rodičovský příspěvek jejich biologičtí rodiče. Celková částka by se tak snížila o část, kterou rodiče již vybrali. Toto by se Vás netýkalo, pokud by dítě bylo v přechodné pěstounské péči či v ústavním zařízení. Částka by Vám náležela v plné výši.

K Vašemu třetímu dotazu. Zákon Vám nezakazuje se během čerpání peněžité pomoci v mateřství prostřídat. Střídat se můžete po minimálně sedmi kalendářních dnech soustavné péče. Otec také může po převzetí dítěte do péče nastoupit na otcovskou dovolenou, (současně s Vaším čerpáním peněžité pomoci v mateřství), v délce 1 týdne a bude mu vypláceno 70% z jeho denního vyměřovacího základu.

Pokud chcete hned po přijetí dětí začít čerpat rodičovský příspěvek, je tato varianta možná.

Doporučujeme Vám se obrátit na nejbližší ČSSZ, kde Vám jistě budou schopni přesně vypočítat výše finančních prostředků při jednotlivých variantách. Pokud byste chtěli pomoc či podporu při přijímání dětí do rodiny, neváhejte se na nás obrátit na telefonu: 233 355 309 .
Přejeme Vám vše dobré.

S pozdravem za SNRP,

Veronika Fišerová, DiS.

Odpovědět