PROČ NENÍ ADOPCE DĚTÍ Z UKRAJINY DOBRÝM ŘEŠENÍM?

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí vydal během minulého týdne prohlášení týkající se adopce dětí zasažených válečným konfliktem na Ukrajině. I my se v posledním měsíci setkáváme s velkým nárůstem dotazů týkajících se mezinárodní adopce.

Řada dětí je nyní v důsledku konfliktu na Ukrajině oddělena od svých rodičů nebo jiných příbuzných. Naprostá většina z nich však do České republiky přichází v doprovodu alespoň známé nebo blízké osoby. Dětem, které se ocitnou na našem území bez doprovodu, je primárně nutné zajistit základní fyziologické a psychické potřeby a to formou pěstounské péče nebo krizových zařízení.

Osvojení těchto dětí není v jejich nejlepším zájmu. Při něm totiž dochází k právnímu vzniku zcela nové rodiny a zaniknutí vztahů k rodině původní. Zda dítě opravdu ztratilo rodiče a nemá se o něj nikdo z příbuzných starat, v této chvíli nelze jednoznačně prokázat. Zároveň nelze vyloučit, že po pominutí konfliktu nebude pro dítě nejvhodnější návrat do prostředí, které dobře zná a je jeho domovem.

Více informací můžete najít v odkazu zde.