Jaký typ náhradní péče?

V této cekci je možné klást dotazy odborníkům ze Střediska náhradní rodinné péče. Odpovídat mohou pouze odborníci a původní autor tématu.
EvaG

Jaký typ náhradní péče?

Nový příspěvek od EvaG » 27. srpen 2020, 16:30

Dobrý den,
s manželem jsme na bodě, kdy se rozhodujeme ohledně sdílení našeho domova s dítětem, které by to potřebovalo. Snažíme se v systému náhradní péče zorientovat. Jistě vnímám správně, že v současné době je upřednostňováno pěstnounství před adopcí. Pro dítě je to asi správně, tak to vnímám. Nám vlastní děti bohužel nebyly dány a tak zvažujeme.... u mě se občas objevují obavy, jestli pěstounsví, které dále pracuje s biologickou rodinou, jestli to není příliš psychicky náročné. S manželem navíc máme zaměstnání, které nám dovolují práci v zahraničí a je možné, že bychom třeba za pět let do zahraničí pracovat jeli/chtěli. Kdybychom měli dítě svěřené do pěstounské péče, tak to by asi nešlo takto odjet pracovat na delší dobu, že? Přitom si myslím, že jsme schopní nabídnout náruč, lásku a jistotu. Mám dojem z různých diskusí, že adopce je v dnešní době vnímána nějak negativně, jako touhu po vlastnictví dítěte. Já dítě rozhodně vlastnit nechci, a myslím, že o tom adopce být nemusí. Jak to je? jak to vnímá třeba někdo z Vás? Máme se obávat zažádat o adopci? Nebo lze i s dítětem v pěstounské péči pracovně cestovat? Pokud by nebylo proti samo sebou....všechny moje úvahy a šíře myšlenek se sem nevejdou, ale aspoň takto bych se zeptat chtěla. Děkuji.

odbornik

Re: Jaký typ náhradní péče?

Nový příspěvek od odbornik » 8. září 2020, 8:17

Dobrý den.

Zdravím Vás ze Střediska NRP a děkuji Vám za dotaz. Píšete, že přemýšlíte o přijetí dítěte a zvažujete zda přijmout dítě do pěstounské péče či do osvojení. Správně vnímáte, že v současné době je v médiích dáván větší prostor pěstounské péči, je to především proto, že počty žádostí o pěstounskou péči jsou dlouhodobě nižší než počty žádostí o adopci. Nicméně obě formy náhradní rodinné péče jsou rozdílné a je důležité se rozhodnout, která forma by pro Vás byla vyhovující. Ptáte se, zda se máte obávat požádat o osvojení (adopci). Určitě se nemusíte obávat, žádosti o osvojení se běžně přijímají. S dětmi v pěstounské péči cestovat můžete, ale odjet na delší dobu pracovně do zahraničí by bylo s dítětem v pěstounské péči problematické.

V případě, že byste chtěla celou situaci podrobněji probrat, můžete se ozvat na naše telefonní číslo 725 756 505, případně na info@nahradnirodina.cz. Můžeme si domluvit i osobní schůzku na adrese naší organizace v Praze. Případně se můžete zúčastnit nějakého z našich setkání pro zájemce o náhradní rodinnou péči, kam zveme hosty, kteří mají osobní zkušenost s NRP (osvojitele, pěstouny, případně dospělé lidi, kteří v dětství prošli nějakou formou NRP).

Přeji Vám hodně štěstí na Vaší cestě.

Mgr. Jana Vilímková,
sociální pracovnice Střediska NRP

Odpovědět