Náhradní rodinná péče z pohledu dítěte

Ahoj holky a kluci,

tyto řádky jsou určeny vám, kteří vyrůstáte v náhradních nebo adoptivních rodinách.
Dětství a dospívání je někdy složité období a jsou chvíle, které dávají zabrat a zamotají hlavu nejednomu z vás. Kromě toho, že se musíte učit a chodit do školy, musíte také občas řešit vztahy se svými kamarády a vztahy v rodině.

Jak postupně dospíváte, začínáte se pomalu měnit, přestávají vás bavit věci, které jste měli rádi a hledáte za ně nové, které budou váš život naplňovat.

O něco složitější než pro vaše kamarády, je toto období pro vás, kteří vyrůstáte u náhradních nebo adoptivních rodičů. Určitě vám jde často hlavou spousta otázek, na které byste rádi dostali odpovědi, ale třeba máte obavu se na ně zeptat, a nebo nevíte, koho se zeptat.

Možná vás zajímá, jací byli vaši biologičtí rodiče, zajímá vás, po kom jste zdědili vlastnosti, dovednosti, nadání, které máte a nebo například barvu očí.

Je důležité, abyste věděli, že máte právo znát odpovědi na svoje otázky a že žádná vaše otázka není špatná! Nezůstávejte se svými starostmi sami!

Myslíme si, že nejlepší by bylo začít hledat odpovědi společně s vašimi nejbližšími, kteří vás milují, naslouchají vám, podporují vás a jejich největším přáním určitě je, abyste byli spokojení a šťastní. Možná se ale obáváte, abyste jim svými dotazy neublížili, bojíte se, aby si nemysleli, že je nemáte dost rádi.

V takovém případě můžete začít s hledáním odpovědí třeba tím, že si pročtete informace na níže uvedených odkazech, kde se dozvíte řadu důležitých informací o náhradní rodinné péči, adopci, ale třeba také o vašich právech. Některé informace jsou zpracované formou komiksu, takže věříme, že i ti, kteří nejsou zdatní čtenáři, zde informace naleznou.
Nebojte se podělit se svými rodiči o informace, které při pročítání odkazů naleznete. Věřte, že budou stát v každé situaci při vás.

Můžete se také anonymně zeptat v některé z internetových poraden nebo telefonních linek, kde vám odborníci rádi poradí, s čím budete potřebovat.

Možná byste stáli o to, seznámit se s dětmi, které jsou v podobné situaci jako vy a popovídat si přímo s nimi. I taková možnost je. V České republice jsou organizace, které nabízejí akce a kluby pro setkávání dětí vyrůstajících v náhradních rodinách.

Patří mezi ně například: Ponton klub, Děti patří domů. Pokud ve vaší blízkosti o žádném takovém místu setkávání nevíte, můžete nám napsat na info@nahradnirodina.cz a my se vám pokusíme takový klub ve vašem okolí najít.

Držíme vám palce při hledání odpovědí na vaše otázky. Věříme, že výše uvedené odkazy a informace vám pomůžou najít cestu, a že už nyní vidíte, že po ní rozhodně nemusíte jít sami!

I my jsme tady pro vás, Vaše Středisko náhradní rodinné péče a Nadace Terezy Maxové dětem.