Rodičovský příspěvek

V této cekci je možné klást dotazy odborníkům ze Střediska náhradní rodinné péče. Odpovídat mohou pouze odborníci a původní autor tématu.

Rodičovský příspěvek

Unread postby Šárka » 14 Apr 2018 03.18

Dobrý den,
Z jakého důvodu bude krácen rp o vyčerpání biologickou matkou? Pan Martin S nikde nezmiňuje, že by snad byl biolog.otcem a jen jeho žena adoptivní matkou. Krácení je přeci jen nevzájem mezi rodiči dítěte. Tedy rp panu Martinovi by bylo krácené o rp čerpanou jeho ženou, novou matkou dítěte. Zákon o jiném krácení nemluví. Metodika nemůže být v rozporu se zákonem.
Dobrý den,
dotazujete se, zda bude celková částka Vašeho rodičovského příspěvku krácena o částky, které již vyčerpali biologická matka a pěstouni na přechodnou dobu. 
Věc jsme konzultovali s metodičkou úřadu práce a podle jejího sdělení Vám bude rodičovský příspěvek krácen o částku, kterou vyčerpala biologická matka. O tuto částku tedy přijdete. 
Naopak by Vám měla být vyplacena částka, kterou čerpali pěstouni na přechodnou dobu. 
Za SNRP, Veronika Sedmíková
Šárka
 
Posts: 37
Joined: 04 Jul 2015 21.52

Re: Rodičovský příspěvek

Unread postby odbornik » 16 Apr 2018 10.35

Dobrý den Šárko, děkujeme za zpětnou vazbu. Odpověď ještě prověříme. S pozdravem za SNRP, Veronika Sedmíková
odbornik
 
Posts: 212
Joined: 02 Sep 2014 21.45

Re: Rodičovský příspěvek

Unread postby odbornik » 19 Apr 2018 09.44

Vážená paní Šárko, odpověď jsme znovu prověřovali na úřadu práce a naše původní odpověď byla správná. Rodičovský příspěvek se náhradním rodičům krátí o částku, kterou vyčerpala biologická matka nebo otec. Souhlasím s Vámi v tom, že ze zákona to takto jednoznačně není čitelné.
S pozdravem za SNRP, Veronika Sedmíková
odbornik
 
Posts: 212
Joined: 02 Sep 2014 21.45

Re: Rodičovský příspěvek

Unread postby Šárka » 24 Apr 2018 18.06

Děkuji za odpověď. Mám ale za to, že jde opět o mylnou metodiku, která je v rozporu se zákonem. V zákoně jsou jasně dané podmínky. Metodika má vycházet z nich. Takže asi metodik úřadu práce čeká na další upozornění ústavního soudu na základě žaloby ze strany náhradních rodičů. Škoda, že není podpora náhradních rodin v těchto podstatných bodech dávno dořešena.
Šárka
 
Posts: 37
Joined: 04 Jul 2015 21.52


Return to Rady odborníků

Who is online

Users browsing this forum: No registered users

cron