Domů » Poradna » Dotazy z poradny

VAše otázky & Odpovědi od odborníků

Datum:
15 dubna, 2024
Autor dotazu:
Jana
Insolvence
Dobrý den chtěla bych se jen informovat chtěli by chom z manželem dite do pestounske pece ale máme obavy ze neprojdeme ohledně insolvence je možné zadat aniž by nám to krajsky urad zamítl dekuji za odpoved
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Při podání žádosti o zprostředkování pěstounské péče se u žadatelů posuzuje několik faktorů – jejich zdraví, sociální poměry, stabilita vztahů, charakter jejich osobnosti, trestní minulost, ale rovněž jejich finanční poměry. Budete vyzváni k doložení Vašich příjmů, které by měly prokázat stabilitu zázemí pro přijímané dítě. Insolvence je jedním z problémů, které stabilitu ohrožuje. Každá žádost je nicméně posuzována individuálně.

Doporučujeme, abyste se v této záležitosti spojila s odborem sociálně-právní ochrany dětí v místě Vašeho trvalého bydliště, kde je možné žádost podat. Kontakt na konkrétní městský úřad lze dohledat zde. Sociální pracovník odpovědný za agendu náhradní rodinné péče Vám sdělí možnosti, jak postupovat dále.

V případě dalších dotazů jsme k dispozici i na čísle naší infolinky 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
3 dubna, 2024
Autor dotazu:
Eva
Dospělé dítě v pěstounské péči
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dávek v pěstounské péči, kdy je studentka již zletilá a dále studuje. Přítelkyně našeho syna ve svých 20letech nadále studuje. Je v pěstounské péči své tety. Když mi sdělila, že má 500,-kč na týden s tím, že si z toho hradí své potřeby, jídlo a cestu z domova na internát a zpět, rozhodla jsem se pro ní zjistit pár informací. Vím, že je dospělá a nic mi do toho prakticky není, ale holčina je moc milá a hodná a není mi jedno čím vším si v životě prošla. Ze sirotčího důchodu si hradí ubytování, kde je přes týden když je na škole, alimenty od otce dostává její teta, která využívá všech dávek možných v pěstounské péči. Nyní o víkendech dívčina ,,bydlí,, u nás. Já jí uvařím, vyperu a ona je spokojená a šťastná, že nejede domů k tetě. Se svou tetou moc nevychází, ale k žádným násilnostem u nich nedochází. Rozhodla jsem se zjistit na co vše(na jaké dávky) má přímo ONA nárok. I náš syn má větší kapesné než ona, která se musí přes týden o sebe sama starat. Je mi jasné, že alimenty by měli náležet pouze jí, jelikož je plnoletá, ale co dál...? Jde o to, jestli by jí nebylo lepší bez pěstounky s dávkami, které by pobírala pouze ona sama a nebo z dávek, které pobírá její teta mají některé náležet pouze jí, když je zletilá.? Děkuji vám předem za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz a zájem pomoci dívce. Děti vyrůstající v pěstounské péči péči, kteří i po dosažení zletilosti dále studují, tj. připravují se na výkon budoucího povolání, mají dvě možnosti.

Žijí-li v domácnosti pěstouna/ky, pak se mohou domluvit, že pěstounská péče bude probíhat i nadále, tj. stejné dávky, na něž měl pěstoun/ka nárok před dosažením zletilosti dítěte, bude pěstoun dostávat i nadále s tím, že samozřejmě zajistí vše potřebné, aby o pěstounské dítě (mladého dospělého) bylo dobře postaráno – například jednou z dávek pěstounské péče je dávka přímo patřící dítěti, tzv. příspěvek na úhradu potřeb dítěte, který pro dítě ve věku 18 – 26 let činí 9 430 Kč (viz zde).

Pokud dítě (mladý dospělý) vyrůstalo v pěstounské péči a po nabytí zletilosti studuje formou denního studia, pak je zde ještě možnost čerpání tzv. zaopatřovacího příspěvku, který je vyplácen měsíčně v aktuální výši 17 250 Kč. Podmínkou je spolupráce s příslušným orgánem sociálně-právní ochrany dětí, především pak vypracovaný individuální plán ochrany dítěte, tzv. IPOD. Přesnější informace k této dávce naleznete po rozkliknutí odkazu viz výše. Student může dokonce ještě dvakrát zahájit studium jiného oboru, a přesto o zaopatřovací příspěvek nepřijde.

Věříme, že se dívce s Vaší pomocí podaří najít optimální řešení její situace.

V případě potřeb se neváhejte obrátit na náš email info@nahradnirodina.cz nebo na číslo naší infolinky 725 756 505.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
20 března, 2024
Autor dotazu:
Eva
Zdravotní stav žadatelů o adopci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou podmínky ohledně zdravotního stavu? Když má žadatel onemocnění s poruchou pojiva, kde je možné dožití kolem 48 let, má cenu podávat žádost o adopci? Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Při výběru žadatelů o osvojení (adopci) se posuzují mnohá kritéria. Jedná se nejen o jejich zdravotní stav, ale i věk, charakteristiku jejich osobnosti, ekonomickou situaci, stabilitu jejich zázemí a podpůrnou síť, trestní rejstřík, zkušenosti s výchovou či prací s dětmi, a pak také zprávy z povinného psychologického posouzení a odborných příprav, které musí žadatelé absolvovat v rozsahu 48 hodin.

Obecně lze ale usoudit, že zdravotní stav s touto prognózou bude vnímán při zprostředkování osvojení (adopce) jako rizikový. Při podání žádosti je nutné doložit zprávy od praktického lékaře a dalších specialistů, ke kterým docházíte. Na základě těchto zpráv pak posudkový lékař vyhodnotí vhodnost stát se adoptivními rodiči. S přihlédnutím ke specifickým potřebám dětí, které mají složitou historii a zažily ve svém životě těžkou ztrátu nejdůležitější osob v jejich životech – biologických rodičů, je důležité zachovat co nejvyšší možnou míry stability v nové rodině, aby nedošlo k retraumatizaci dítěte další případnou ztrátou pečujících osob. Jinak by tomu ale mohlo být v případě zájmu o pěstounskou péči, kdy byste byli ochotni pečovat i o dítě staršího věku.

Žádost o zprostředkování osvojení však můžete i přesto podat na odboru sociálně-právní ochrany dětí v místě Vašeho trvalého bydliště. Kontakt na příslušný odbor naleznete v této sekci.

V případě potřeb se neváhejte obrátit na náš email info@nahradnirodina.cz nebo na číslo naší infolinky 725 756 505.

S přáním všeho dobrého
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
19 března, 2024
Autor dotazu:
Petra
Přiosvojení dítěte partnerem
Dobrý den, předem děkuji za vaši odpověď. Mám 9letého syna z prvního vztahu. S nynějším přítelem jsme spolu 7 lety, teda od synových 2 let. Syn se narodil v Anglie a v rodným listě jako otec je zaspán jeho biologický anglický otec, který nás opustil když synovi byli tři měsíce, takže už v té době jsem byla v Anglii vedená jako svobodná matka. Vrátila jsem se zpět do ČR když synovi byl rok. Syn má české občanství. Biologický otec ví, že jsem se synem už 8 let zpět v ČR a celých 9 let o něj nejeví zájem a nikdy neměl zájem ho ani vidět. Nikdy mu za celou dobu nepopřál ani k narozeninám. Syn za svého otce považuje mého přítele, kterého zná vlastně od těch dvou let, i přestože zná celou pravdu. Momentálně máme s přítelem rok a půl starou dceru. Přítel by si chtěl mého syna osvojit. Jde to pokud nejsme manželé? Bude ještě po 9 letech nezájmu potřeba souhlas biologického otce?
Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz. Pro přesné zodpovězení Vašeho dotazu nemáme bohužel dostatek informací. Důležité je občanství Vašeho syna a zároveň občanství Vašeho současného přítele, který syna nyní vychovává. Zároveň přiosvojení (tento termín je lidový a české právo jej vlastně nezná, jednalo by se osvojení partnerem matky, kdy partner musí být zároveň manželem) Vaším partnerem není možné, jestliže nejste sezdáni. Tedy až v případě vašeho sňatku je možné ve věci podnikat další kroky.

A dále k občanství. Jsou-li oba, tj. syn i přítel Češi a Česko je jejich obvyklé bydliště, pak je možné dle místa vašeho trvalého bydliště podat návrh k soudu na zbavení rodičovské odpovědnosti biologického otce z důvodu jeho nezájmu. Za předpokladu, že jste již oddáni, je pak následně třeba podat k soudu návrh na svěření chlapce do péče před osvojením (v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb., § 823-831). Tato péče musí dle zákona trvat minimálně 6 měsíců. Přestože Váš partner již prakticky 7 let o vašeho syna pečuje, je nutné zákonu dostát a dodržet postup osvojování. Po uplynutí této lhůty lze podat k soudu návrh na osvojení dítěte.

Je-li syn nebo Váš současný partner Angličan, pak se bude postupovat dle zákona o mezinárodním právu soukromém, tj. na českých soudech, ale podle uvedeného mezinárodního práva. Týká-li se vás tedy druhá možnost, pak se pro bližší informace prosím obraťte na Mgr. Jonáškovou z Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí na telefonu 731 654 886.

S přátelským pozdravem,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
4 března, 2024
Autor dotazu:
Karolina
Mezinárodní adopce
Dobry den, Chtela jsem se informovat, jake jsou podminky a proces pro adopci ditete z CR zahranicnim homosexualnim parem, konkretne ze Svycarska? Diky predem. Pekny den.
Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. Zprostředkování mezinárodního osvojení (tedy adopce českého dítěte do zahraničí) má v kompetenci výhradně Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně. Níže zasíláme kontakt na právničku oddělení mezinárodních adopcí, která má na starost konkrétně Švýcarsko a která Vám může poskytnout detailnější informace o jejich praxi a postupu. Další informace o jednotlivých krocích při zprostředkování mezinárodní adopce naleznete také v Metodickém doporučení pro zprostředkování mezinárodního osvojení do ciziny.

Kontakt:
Mgr. Veronika Ryšavá
+420 778 409 644

Rovněž přikládáme prohlášení Úřadu z ledna tohoto roku o změnách při zprostředkování mezinárodních adopcí. Vzhledem k výraznému poklesu počtu dětí vhodných pro mezinárodní adopci a vysokému počtu žadatelů o tuto formu adopce Úřad nyní spolupracuje výhradně s Dánskem, Itálií, Španělskem, Švédskem, Norskem a Finskem.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
22 února, 2024
Autor dotazu:
Alena
Přímá adopce
Dobrý den, Obracím se na Vás s prosbou o informaci. Moje dobrá známá čeká 4.dítě, které by chtěla dát k přímé adopci. Jak to prosím Vás probíhá? Je někde nějaký seznam žadatelů k přímé adopci? Nebo jakým způsobem kontaktovat takové žadatele, zda by měl někdo zájem? Dítě se narodí již koncem března. Předem moc děkuji za informaci.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Přímá adopce není nijak právně ukotvená a skýtá rizika jak pro biologické rodiče, tak adoptivní. Neexistuje žádný veřejný seznam prověřených žadatelů o adopci, které by bylo možné oslovit. Zprostředkování adopce je výhradně v kompetenci orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a jednotlivých krajských úřadů, které vedou vlastní evidenci prověřených osob – žadatelů o adopci, a také vlastní evidenci dětí, pro které adoptivní rodiče hledají.

Pokud se již Vaše známá rozhodla, že by se chtěla dítěte vzdát a udělit souhlas s osvojením (adopcí), nejlepší cestou je obrátit se na městský úřad v místě jejího bydliště na odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a o celé situaci se s nimi poradit. Krajský úřad v jejím regionu může již nyní vytipovat pro dítě vhodnou rodinu. Minimálně může zabezpečit, aby miminko po narození nešlo do dětského centra (kojenecký ústav), ale aby šlo do péče přechodných pěstounů, kteří o něj mohou pečovat až 12 měsíců do té doby, než se pro dítě najde stabilní rodina a než uběhne zákonná lhůta, po jejímž uplynutí bude dítě tzv. “právně volné” a bude jej tedy možné adoptovat.

Dle Občanského zákoníku může totiž matka dítěte udělit souhlas s osvojením (adopcí) nejdříve po 6 týdnech od porodu (otec dítěte, je-li zapsán v rodném listu, může tento souhlas udělit bezprostředně po něm). Poté běží 3měsíční lhůta, během které je možné tento souhlas s adopcí odvolat. Častou praxí tak je, že dítě jde nejdříve do péče přechodných pěstounů a jakmile je adopce právně možná, krajský úřad vytipuje vhodné budoucí adoptivní rodiče, kteří dítě převezmou do svojí péče.

Nabízíme Vám také, potažmo Vaší známé, osobní nebo online konzultaci, během které Vám můžeme celý postup vysvětlit více do detailu a poskytnout Vám podporu.

Neváhejte se tak obrátit na email info@nahradnirodina.cz nebo na číslo naší infolinky 725 756 505.

Vaší známé přejeme co možná nejklidnější závěr těhotenství a doufáme, že se situaci podaří vyřešit dle jejích představ a nejlepšího zájmu miminka.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
20 února, 2024
Autor dotazu:
Petra
Souhlas s adopcí
Dobrý den, mohu dát dítě k adopci, souhlas s osvojenim i když je mi jen 14? Otec dítěte také souhlasí. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Občanský zákoník v prvním odstavci § 811 uvádí, že “rodič, který ještě nedosáhl věku šestnácti let, nemůže dát souhlas k osvojení (adopci)”. Adopce dítěte za těchto okolností tedy bohužel není možná. Pokud však už nyní víte, že se o dítě nebudete moci postarat nebo mu poskytnout vhodné zázemí, je možné, aby bylo po porodu svěřeno do pěstounské péče. Vaše rodičovská práva by v případě pěstounské péče zůstala zachována a měla byste možnost s dítětem udržovat kontakt, pokud byste chtěla. Doporučujeme, abyste se obrátila na oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na nejbližším městském úřadě a celou situaci s nimi projednala. Sociální pracovníci Vám zde poskytnou všechny informace a pomohou Vám najít nejlepší řešení.

V případě potřeby se neváhejte obrátit i na nás. Rádi si s Vámi dohodneme anonymní konzultaci (osobně nebo online), během které Vás podpoříme v hledání nejlepšího řešení. Rádi pro Vás vyhledáme kontakt na nejbližší pracoviště OSPOD.

Zároveň je nutné zmínit, že dle trestního zákoníku, konkrétně § 187, je pohlavní styk s osobou mladší patnácti let vnímán jako pohlavní zneužití a otci dítěte tak hrozí odnětí svobody na jeden rok až osm let.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat dále na emailu info@nahradnirodina.cz nebo infolince na čísle +420 725 756 505.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
15 února, 2024
Autor dotazu:
Hana
Adopce
Dobrý den, jsme sezdaný pár a máme tříletého syna. Vhtěli bychom sourozence formou adopce. Je to reálné? Vím, že na žádost o pěstounskou péči musí mít biologický syn min. 8 let. Jsme tolerantní v požadavcích. Děkuji.
Dobrý den,

děkujeme Vám za zprávu. Adopce je určitě možná i pro manželské páry, které již pečují o vlastní dítě. V podání žádosti o zprostředkování osvojení (adopce) Vám tedy tento fakt nijak nebrání.

Samotné posouzení vhodnosti žadatelů pro osvojení (adopci) však probíhá zcela individuálně. K žádosti je třeba doplnit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Žadatele dále čeká návštěva sociálního pracovníka v jejich domácnosti, odborné přípravy v rozsahu 48 hodin a psychologické posouzení. Na základě těchto zjištění se následně žádost odborně posuzuje a krajský úřad (v Praze Magistrát hl. m. Prahy) na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte případně možnost odvolání.

Konkrétní informace o praxi a situaci o počtu dětí vhodných k adopci ve Vašem kraji Vám poskytne odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště, kde je nutné podat i samotnou žádost. Doporučujeme se tedy obrátit na sociálního pracovníka, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Ten Vám sdělí veškeré informace.
V případě potřeby Vám rádi pomůžeme vyhledat odpovídající úřad, nebo jej můžete vyhledat v seznamu pracovišť OSPOD na našich stránkách zde.

Doporučuji také naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou najdete níže v příloze ke stažení a kde najdete podrobné informace o celém procesu.

S dalšími dotazy se neváhejte obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
16 ledna, 2024
Autor dotazu:
mk
Ověření procesu adopce
Dobrý den, je možno ověřit event.proces adopce v minulosti? Konkrétně- moje nynější (druhá) maminka si nedokáže vzpomenout (vzhledem k věku, zdrav.stavu), zda-li jsem byl její osobou adoptován v době, kdy s mým otcem uzavřeli manželství , a mně bylo v té době 5-6 let. O žádné "dokumentaci" nevím a mohla by tato skutečnost změnit poměry v rámci dědického řízení po otci...(žili spolu více jak 40 let a nebylo potřeba nic v tomto řešit). Děkuji za odpověď, mk

Dobrý den,

děkujeme Vám za položený dotaz. Pro poskytnutí adekvátní odpovědi bohužel nemáme k dispozici dostatek informací.

Kontaktujte nás prosím na čísle naší infolinky +420 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Předem děkujeme.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
11 prosince, 2023
Autor dotazu:
S.
Věk při podání žádosti o adopci
Dobrý den, spolu s manželkou uvažujeme o adopci dítěte. Mě i manželce je stejně a to 43 let. Chci se zeptat, zda je nějaké věková hranice žadatelů ? Jestli nejsme už věkově mimo. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme za Vaši zprávu. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí horní věkovou hranici nijak nedefinuje, v § 803 pouze uvádí, že “mezi osvojitelem a osvojovaným dítětem musí být přiměřený věkový rozdíl, zpravidla ne menší než šestnáct let”. V podání žádosti o zprostředkování osvojení (adopce) Vám tedy uvedený věk určitě nebrání.

Nejdříve je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce), ke které je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Pro začátek také doporučuju naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout zdarma na našem webu a kde najdete podrobné informace o celém procesu.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.