Domů » Poradna » Adopce a trvalý pobyt
Datum:
1 března, 2022
Autor dotazu:
Katarina
Adopce a trvalý pobyt
Dobry den, mam otazku ohladne trvaleho pobytu ziadatela o adopciu. Sme manzelia. Manzel ma trvalu pobyt v CR, ja mam v CR iba prechodny. Manzel bude ziadatel o adopciu. Musim mat trvaly pobyt v CR aj ja ako manzelka? Momentalne z casoveho hladiska si nemozem trvaly pobyt vybavovat, ale urcite v blizkej buducnosti budem. Dakujem Katarina

Dobrý den,

děkujeme za dotaz.

Předpokládáme, že jste občankou Slovenské republiky. Ve Vašem případě není důležitý administrativní trvalý pobyt, ale faktické bydliště. Jako občanka členského státu Evropské unie máte právo podat s manželem společnou žádost o osvojení dítěte, pokud máte na území České republiky bydliště (dlouhodobě se zde zdržujete, máte zde například zaměstnání a podobně). Ve výjimečných případech je možné, aby žádost o osvojení dítěte podal pouze jeden z manželů. I v tomto případě bude vyžadován Váš souhlas s osvojením dítěte a prověřována vaše rodinná situace (sociální a ekonomické zázemí, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost a prostředí Vaší domácnosti).

Doporučujeme Vám kontaktovat sociální odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností v obvodu, kde má Váš manžel trvalý pobyt.

Více o procesu zprostředkování osvojení a obecně o problematice náhradní rodinné péče najdete také v našem aktualizovaném Průvodci náhradní rodinnou péčí, který naleznete v příloze a který lze stáhnout online.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme také osobní nebo online konzultaci.

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.