Domů » Poradna » Dotazy z poradny

VAše otázky & Odpovědi od odborníků

Datum:
24 června, 2024
Autor dotazu:
Martin
Adopce a rozvod
Dobrý den, kamarádka má dítě z předchozího vztahu a se současným partnerem "manželem" proběhlo osvojení dítěte. Žádost podali snad už před rokem a dlouho se to táhlo. Teď jde o to že jim to neklape a chce se nechat rozvést, chci se zeptat jaký vliv by to mělo na to osvojení dítěte.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Pokud již proběhlo osvojení dítěte manželem Vaší kamarádky, má dítě postavení společného dítěte manželů. Manžel Vaší kamarádky bude tedy brán jako otec dítěte. Pokud bude probíhat rozvodové řízení, bude nutné nejprve vyřešit otázku péče o dítě. K opatrovnickému soudu bude nejdříve muset být podán návrh na úpravu poměrů nezletilého, tedy komu má být dítě svěřeno dítě do péče, možnost střídavé péče, úprava kontaktů s druhým rodičem apod. Bude také stanoveno výživné na dítě.

Pokud od osvojení neuplynula lhůta 3 roky a jsou-li pro to důležité důvody, soud může osvojení na návrh osvojitele nebo osvojence zrušit. To však nesmí být v rozporu se zákonem. Osvojením pak zanikne poměr vzniklý osvojením i povinnosti a práva z tohoto poměru vyplývající a obnovuje se předchozí příbuzenský poměr. Osvojenec bude mít po zrušení osvojení příjmení, které měl před osvojením, ledaže prohlásí, že si stávající příjmení ponechá.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat na čísle naší infolinky. Rádi si s Vám domluvíme osobní nebo online schůzku.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
17 června, 2024
Autor dotazu:
Adéla
Adopce
Dobrý den chtěli bychom si osvojit a pomoc dítěti které by vyrůstali s 2 chlapečky a rodiči děkujeme

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě osvojení je nejdříve nutné kontaktovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde Vám sociální pracovníci předají žádosti o zařazení do evidence žadatelů. Tento formulář je také dostupný na webu MPSV zde společně s dotazníkem, který je její součástí. K žádosti je nutné doložit také výpis z rejstříku trestů, zprávu o zdravotním stavu od praktického lékaře a potvrzení o výši příjmů za posledních 12 měsíců. Po odevzdání všech výše uvedených dokumentů Vás navštíví sociální pracovnice příslušného OSPOD a provede ve Vaší domácnosti sociální šetření. Následně je žádost postoupena příslušnému Krajskému úřadu, který zajišťuje psychologické posouzení žadatelů a přípravné kurzy pro žadatele, které jsou v délce 48 hodin. Na základě zjištěných poznatků z odborného posouzení vydá Krajský úřad rozhodnutí o zařazení nebo nezařazení do evidence žadatelů o osvojení.

Krajský úřad také vede evidenci dětí, kterým se hledá náhradní rodina. Pokud jsou žadatelé vytipováni jako vhodné osoby stát se osvojiteli, Krajský úřad je kontaktuje a podrobně seznámí s dokumentací dítěte. Po té zprostředkuje osobní kontakt dítěte s novou rodinou.

Pro další informace týkající se náhradní rodinné péče Vám přikládám našeho Průvodce náhradní rodinnou péčí.

V případě zájmu si s námi můžete domluvit  osobní nebo telefonickou či online schůzku.

S přáním hezkého dne,
Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
6 června, 2024
Autor dotazu:
Gabriela
Dlouhodobá pěstounská péče
Dobrý den, ráda bych se více informovala o možnostech dlouhodbé pěstounské péče. S partnerem zvažujeme podání žádosti o dlouhodbou pěstounskou péči a rádi bychom se dozvěděli více. Byli bychom vhodnými pěstouny? Co pěstounská péče obnáší, jaké semináře, přípravy absolvovat apod. Kde podat žádost a další zajímavé informace o přípravě a seminářích jsme si již načetli na Vašich webových stránkách, přesto bychom byli rádi za detailnější konzultaci. Bylo by možné? Moc děkuji za Vaši odpověď. Přeji Vám hezký den.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě pěstounské péče je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování pěstounské péče, ke které je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Poté nastává proces odborného posouzení žadatelů, během kterého se individuálně posuzuje, zda jsou žadatelé vhodní pro tento typ péče.

Toto posouzení začíná doložením výše zmíněných dokumentů a pokračuje návštěvou sociálního pracovníka místního úřadu u Vás doma. Sociální pracovník se Vás bude dotazovat na otázky spojené s Vaším životním příběhem – na Vaši rodinu, dětství a vztahy. Po dokončení tohoto kroku Vaše žádost postoupí na krajský úřad, který pro žadatele organizuje psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Zvláště v průběhu příprav získáte spoustu informací o problematice a specifikách pěstounské péče. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se pěstouny, či nikoliv. I proti takovému rozhodnutí máte možnost odvolání.Pro začátek doporučuju naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o celém procesu. Dále také doporučuji publikaci Základní informace o pěstounské péči a péči poručníka, kde najdete specifičtější informace k pěstounské péči. Publikace vznikla v roku 2018 a nereflektuje zvýšení dávek při výkonu pěstounské péče. Aktuální výše naleznete na stránkách Úřadu práce zde.

Naše organizace dále pořádá každý měsíc setkání pro zájemce a žadatele o adopci nebo pěstounskou péči, na která zveme různé odborníky z oboru (psychology, terapeuty, právníky, nebo samotné adoptivní či pěstounské rodiče). Termíny akcí můžete nalézt v Kalendáři akcí na našem webu.

Rádi si s Vámi rovněž domluvíme osobní nebo online konzultaci, během které můžeme vše probrat do detailu a zodpovědět Vaše dotazy. V případě potřeby se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
22 května, 2024
Autor dotazu:
Hana
Adopce pro občany Slovenska
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je to, že jsme s manželem cizinci (Slováci) nějaký problém při představách, případně pak při párování s děťátkem? Bylo nám (ne)taktně naznačeno, že bychom měli změnit preference a že při párování dostávají přednost občané ČR? Doteď jsem si myslela, že se hledá rodina pro dítě a pokud se k nám bude malé hodit, dostaneme ho do péče, ale teď už nevím... Prosím o Váš názor. Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí č. 359/1999 v § 20 uvádí, že žádost může podat i cizinec, “kterému vyplývá nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropské unie (Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 492/2011 ze dne 5. dubna 2011 o volném pohybu pracovníků uvnitř Unie) nebo který má na území České republiky povolen trvalý pobyt. Pokud tedy tyto podmínky splňujete, nic Vám ve zprostředkování osvojení nebrání.

Fakt, že jste slovenské národnosti, tedy nezakládá k odlišnému přístupu při zprostředkování osvojení. Takové jednání je naopak považováno za diskriminační.

Rádi Vás během procesu podpoříme. Neváhejte se tak obrátit na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo email info@nahradnirodina.cz. Můžeme se rovněž domluvit na osobní nebo online konzultaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
13 května, 2024
Autor dotazu:
Arnošt
Adopce sourozence
Muzu adoptovat sveho brachu?
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Osvojení mezi sourozenci není možné. Pokud však o dítě nemůže pečovat žádný z rodičů ani poručník, může soud svěřit dítě do osobní péče jiného člověka. Pokud aktuálně řešíte nějaký problém týkající se péče o Vašeho bratra kontaktujte orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě dle místa Vašeho trvalého bydliště. Zde Vám budou nápomocni při řešení aktuální situace.

Případně jsme k dispozici i na čísle naší infolinky 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
10 května, 2024
Autor dotazu:
Denisa
Adopce z USA
Dobrý den, s mým manželem zvažujeme adopci jako prostředek k růstu naší rodiny. V současné době sídlíme v ČR, ale manžel je Američan a rádi bychom adoptovali v USA. Rádi bychom dozvěděli více o procesu adopce pokud možno prostřednictvím vaší agentury. Konkrétně bychom ocenili informace týkající se následujícího: 1. Existují nějaké zdroje nebo informační materiály, které byste mohli doporučit, aby nám pomohly lépe porozumět procesu přijetí a činit informovaná rozhodnutí? 2. Přehled procesu adopce: Mohli byste poskytnout nástin kroků spojených s adopcí dítěte z USA prostřednictvím vaší agentury? To nám pomůže pochopit, co můžeme očekávat a jak se připravit. 3. Odhadovaný časový plán a náklady: Můžete poskytnout odhad časového harmonogramu dokončení adopce prostřednictvím vaší agentury? Dále bychom rádi informace o předpokládaných nákladech spojených s procesem přijetí. Chápeme, že každá cesta adopce je jedinečná a velmi bychom ocenili jakoukoli radu nebo pomoc, kterou nám můžete nabídnout, když se touto cestou vydáme. Neváhejte nás kontaktovat s jakýmikoliv dalšími informacemi. Děkujeme Vám za Váš čas a pozornost.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ke zprostředkování adopce (osvojení), a to jak vnitrostátní nebo mezinárodní, jsou oprávněny výhradně státní orgány, nikoliv soukromé agentury, jako tomu je například v jiných zemích. Naše organizace poskytuje pouze poradenství a podporu na cestě za osvojením a také post-adopční služby.

Pokud máte zájem o mezinárodní osvojení dítěte z USA, je třeba kontaktovat Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně. Tento úřad je jediný státní orgán oprávněný ke zprostředkování mezinárodní adopce. Doporučuji nejdříve celou záležitost zkonzultovat s nimi. Jistě Vám sdělí jejich zkušenosti s adopcí dětí z USA, včetně nákladů a odhadu jednotlivých lhůt, přestože je vše velmi individuální. Pověřenou osobou pro stát USA ve věci osvojení je paní Mgr. Dominika Kotvanová (email: dominika.kotvanova@umpod.cz, telefon: +420 731 654 873).

V prvním kroku je nutné podat žádost o zprostředkování osvojení na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu v místě Vašeho trvalého bydliště zde v ČR. Zde Vám předají žádost a dotazník k vyplnění, kde uvedete, že máte výhradní zájem o zprostředkování osvojení ze zahraničí. Následně proběhne návštěva sociální pracovnice úřadu ve Vaší domácnosti, v dalších krocích je třeba absolvovat psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Na základě získaných informací pak ve finále krajský úřad rozhodne, zda Vás zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. V případě mezinárodního osvojení pak celá spisová dokumentace postupuje na zmíněný Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který kontaktuje určený orgán zodpovědný za zprostředkování mezinárodního osvojení v USA.

Pro začátek doporučuji naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde najdete detailní popis jednotlivých kroků a další informace na téma osvojení (zejména tedy vnitrostátního osvojení českých dětí). Na stránkách adopce.com je možné získat také anglickou verzi Průvodce. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí také vydal vlastní Metodické doporučení pro zprostředkování mezinárodního osvojení do ciziny. Jedná se tedy o případy, kdy je dítě adoptováno z ČR do zahraničí, nicméně postupy jsou podobné i pro opačný případ osvojení ze zahraničí do ČR. Anglická verze je dostupná zde.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo online konzultaci, během které Vám podrobněji vysvětlíme celý proces zprostředkování osvojení.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
7 května, 2024
Autor dotazu:
Diana
Dohledání adopce dítěte
Dobry den,kamaradka dala v r.1998 svoje miminko k dobrovolne adopci.Prestoze to zni celkem neuveritelne,nepamatuje si presny datum narozeni.Protoze jsem poznala,ze ji to velmi trapi,rada bych se zeptala,jake jsou moznosti toto zpetne zjistit.Z pochopitelnych duvodu bych ji velmi rada pomohla a dala ji 100% informace,co ma delat.Dekuji za odpoved.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Vzhledem k minimu informací Vám bohužel nejsme schopni poradit, jak přesně postupovat.

Jedním z možných způsobů, jak informace dohledat, je skrze porodnici, kde porod proběhl. Z archivu nemocnice by bylo možné dohledat přesné informace o porodu. Případně je možné se obrátit na gynekologa, zda tyto informace nemá k dispozici. Dále je možné kontaktovat orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě, kde měla Vaše kamarádka v době porodu trvalé bydliště.

V případě dalších dotazů jsme k dispozici i na čísle naší infolinky 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

S přáním hezkého dne
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
2 května, 2024
Autor dotazu:
M.
Osvojení zletilého
Dobrý den. Moc vás prosím o odpověď na mojí otázku, popřípadě o odkázání na někoho, kdo by mi ji mohl zodpovědět. Mám 16ti letou dceru, kterou mám z předchozího manželství. Když jí bylo necelých 6 let, od manžela jsem odešla a po dlouhodobém vztahu se znovu provdala. Dcera od svých 7 let říká tati mému manželovi (nikdo ji nenutil, rozhodnutí bylo pouze na ní), svého biologického otce už zhruba 4 roky neviděla. Biologický otec nejeví absolutně žádný zájem, neinformuje se ve škole, nepopřeje k narozeninám, nepošle žádnou drobnost k Vánocům. Jeho jediný podíl na jejím životě je to, že pravidelně platí výživné, tím ale jakýkoliv zájem o dceru končí. Dcera má díky svému otci diagnostikovanou úzkostnou poruchu, jelikož její otec byl agresivní alkoholik, který nás (mě a mého nynějšího manžela) často fyzicky napadal, bohužel i před ní. Dcera se svým biologickým otcem nechce být nijak spojována, takže budeme jako první krok řešit změnu příjmení. Rádi bychom ale s ohledem na přání téměř dospělé dcery a zároveň s ohledem na chování biologického otce, celou záležitost postoupili výš a dceru nechali osvojit mým nynějším manželem. Jelikož je mi jasné, že otec dcery souhlasit nebude, ale dcera si již několik let přeje mít "oficiálně" za otce mého manžela, zvažujeme osvojení dcery v okamžiku, kdy nabude zletilosti. A já se tedy ptám... Je možné, osvojení dcery mým manželem v okamžiku, kdy bude plnoletá? Potřebuje v tomto věku souhlas biologického otce, když bude právně zodpovědná sama za sebe? Co všechno tento proces obnáší a kam se obrátit se žádostí? A co znamená výraz : pokud to není v rozporu s dobrými mravy. Mockrát vám děkuji za váš čas a vaše odpovědi a přeji vám krásný zbytek dne.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Občanský zákoník upravuje osvojení zletilé osoby v § 846-854. Je tedy možné, aby Váš manžel, osvojil Vaší dceru po nabytí zletilosti. V tomto případě již nebude třeba souhlasu biologického otce. O osvojení rozhoduje soud (dle místa trvalého bydliště dcery) na návrh Vašeho manžela, k němuž se připojí Vaše dcera.

Domníváme se, že Váš případ není v rozporu s dobrými mravy. Pojem dobré mravy není úplně jednoznačně definován, pro Vaší představu uvádíme několik možných právních výkladů.

V moderní právní nauce jsou dobré mravy často charakterizovány jako souhrn společenských, kulturních a mravních norem, které jsou časově konstantní, ačkoliv v průběhu doby se samozřejmě částečně mění. Důležitým prvkem dobrých mravů je, že jsou za dobré mravy a významné hodnoty považovány větší částí společnosti. Osobně se domnívám, že dobré mravy mají velmi blízko k právním zvyklostem, jelikož i ty, aby mohly být považovány za pramen práva, musí být uplatňovány dlouhodobě, nikoliv jen nárazově, a to majoritou společnosti. Dobré mravy by ovšem měly být alespoň do jisté míry pružné a měly by vyplňovat bílá místa v legislativě, kdy zákon nebo vůle smluvních stran může být v rozporu se spravedlností nebo tzv. selským rozumem. Dobré mravy v takovýchto případech dávají soudům legální možnost rozhodnout zákonně a v souladu se spravedlností. Dobré mravy lze tedy do značné míry považovat za morální korektiv, který vlastně ani definovat nelze, jelikož jejich definice by zabránila jejich efektivní funkčnosti. Dobré mravy musí být především aplikovány vždy na konkrétní situaci, někdy v užším a někdy v širším pojetí, velmi flexibilně, a proto je jejich přesná definice spíše nevhodná.

Účel dobrých mravů je zejména negativní, smyslem není určit co je a není morální a na společnosti pak vynucovat chování morálně dovolené. Dobré mravy naopak mají být brzdou jednání, které zcela zjevně morálním není, a které překračuje morální standardy očividným způsobem. Lze dobré mravy tedy přirovnat k etickému minimu, které obsahuje i pozitivní právo. Rovněž je můžeme vnímat jako prvek ekvity v psaném právu, jelikož právě tento účel by měly naplňovat především a pokud jsou správně používány, mohou zvyšovat důvěru v právo a v efektivitu justice.

Ohledně sepsání návrhu pro osvojení dcery se můžete obrátit na občansko-právní poradnu v místě Vašeho bydliště, která Vám zajistí bezplatnou podporu, případně můžete využít hrazených služeb právníka z oblasti rodinného práva.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo online konzultaci, během které Vám podrobněji vysvětlíme celý proces zprostředkování osvojení.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
30 dubna, 2024
Autor dotazu:
Karolína
Adopce a pobyt v zahraničí
Dobrý den, s manželem přemýšlíme o osvojení dítěte. Už máme dva vlastní chlapce (1 a půl +4 a půl let). Chtěli bychom adoptovat holčičku, ideálně miminko. Manžel je voják a pravděpodobně bude vyslán pracovně do Itálie na 3 roky, pojedeme společně celá rodina, od srpna 2026. Je reálné dostat se na řadu s osvojením před odjezdem? Byl by problém si případně pro miminko přijet z Itálie a odvést do zpět do Itálie? Během pobytu v Itálii bychom měli stále trvalý pobyt v ČR. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Každá žádost je posuzována zcela individuálně, proces posouzení trvá různě dlouhou dobu (v průměru 1 rok) v závislosti na daném kraji a na rychlosti doložení všech potřebných dokumentů. Vytipování vhodné rodiny pro dítě probíhá rovněž individuálně a odvíjí se od představ žadatelů o přijímaném dítěti (představ o jeho věku, zdraví, původu). Nelze tedy říci, zda je reálné, aby osvojení proběhlo do roku 2026.

Pokud do Vašeho odjezdu úspěšně absolvujete proces posouzení a budete zařazeni do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, bude možné odcestovat do Itálie bez problémů (za podmínky zachování trvalého bydliště v ČR, jak uvádíte). Pokud však během této doby budete vybráni jako vhodní budoucí adoptivní rodiče, je nutné se vrátit zpět do ČR, kde bude probíhat soudní proces o osvojení. Nejdříve budete o dítě pečovat v režimu tzv. péče před osvojením, která dle zákona musí trvat nejméně 6 měsíců. Po jejím uplynutí je možné podat návrh na finální osvojení. Do finálního osvojení (a získání plných rodičovských práv k dítěti) není možné cestovat do zahraničí na delší dobu.

Pro další informace ohledně celého procesu přikládáme odkaz na našeho Průvodce náhradní rodinné péče.

Pro další informace můžete kontaktovat oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online schůzku v naší organizaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
29 dubna, 2024
Autor dotazu:
Zuzana
Občan Slovenska a žádost o adopci
Dobrý deň, Žijem už viac ako 10 rokov v ČR, pochádzam zo Slovenska, mám tu hypotéku, firmu a prechodný pobyt, plánujem tu určite zostať. Môžem o adopciu dieťata zažiadať tu v ČR? Alebo je nutnosť v mieste trvalého bydliska, aj keď tam nežiem a ani neplánujem. Ďakujem za odpoveď a krásny deň

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Slovenská republika je členským státem Evropské Unie. Díky tomu je možné využívat sociálního zabezpečení a výhod i z jiného členského státu EU, ve kterém se zdržujete. Pokud je tedy Vaším obvyklým bydlištěm Česká republika a je možné to prokázat (např. potvrzením o zaměstnání, nebo nájemní či kupní smlouvou), nic nebrání tomu, abyste žádost podala na městském úřadě na oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho bydliště.

Více o procesu zprostředkování osvojení (adopce) najdete také v našem Průvodci náhradní rodinné péče, který najdete níže v odkazu.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo online konzultaci, kde Vám poskytneme bližší informace.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.