Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz i důvěru, se kterou se obracíte. Pokud už znáte jméno, příjmení a datum narození své biologické matky, máte k dispozici klíčové údaje pro další kroky.
Hledání biologické rodiny může být složitý proces, ale existuje několik kroků, které můžete podniknout. Jedním ze způsobů je obrátit se na OSPOD (oddělení sociálně-právní ochrany dětí), na městském úřadě, kde jste jako dítě měla trvalý pobyt. Zde by mohli mít k dispozici v archivu Vaši dokumentaci z doby adopce. Sociální pracovníci úřadu by Vám také mohli pomoci se zprostředkováním kontkatu na biologickou rodinu. Rovněž předáváme kontakt na organizaci Sefam, která se zaměřuje na zprostředkování kontaktu pro adoptované děti. Je možné se obrátit i na ně.
Kontakt s biologickým rodičem může být velmi silný zážitek – může přinést úlevu, ale i nové otázky. V tomto ohledu je užitečné mít podporu – adoptivní rodiny, kamaráda, či terapeuta nebo poradce v oblasti náhradní rodinné péče.
V případě zájmu jsme určitě k dispozici pro online nebo osobní konzultaci. Neváhejte se na nás obrátit na emailu info@nahradnirodina.cz.
Přejeme Vám hodně sil.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. V případě, že máte v ČR trvalý pobyt, či zde dlouhodobě žijete (a to je možné doložit – např. nájemní nebo pracovní smlouvou), můžete podat žádost o zprostředkování osvojení (adopce) na městském úřadě (na oddělení sociálně-právní ochrany dětí – OSPOD) v místě, kde máte trvalý pobyt (případně, kde fakticky žijete).
Sociální pracovníci úřadu Vám předají formuláře žádosti, kde se uvádějí informace o vaší rodinné, bytové a finanční situaci. Do formuláře napíšete také to, jakou máte představu o dítěti, které byste si chtěli osvojit (adoptovat). K žádosti je nutné doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Pracovníci úřadu Vám vše vysvětlí a budou Vám nápomocní.
Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání. V případě zařazení do evidence budoucích adoptivních rodičů nastává období “čekání”, než jste vybráni jako vhodná rodina pro konkrétní dítě. Délka tohoto období je u každého jiná a závisí především na tom, jak široké nebo úzké představy máte o přijímaném dítě. Obecně platí, že čím více jste otevřeni – například přijetí staršího dítěte, sourozenecké dvojice nebo dítěte z etnické menšiny – tím může být doba čekání kratší.
Je také důležité zmínit, že počet dětí vhodných k osvojení v České republice dlouhodobě klesá, naopak počet podaných žádostí o osvojení narůstá. Statistické výstupy naleznete na našich stránkách zde.
Další informace naleznete v naší příručce Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde jsou všechny základní informace o možnostech náhradního rodičovství.
Pokud budete mít jakékoliv dotazy, rádi Vám nabídneme také osobní nebo on-line schůzku či další poradenství na naší infolince +420 725 756 505 (Po – Pá 9:00 -16:00).
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Celý proces začne tím, že si podáte žádost o zprostředkování náhradní rodinné péče na sociálním odboru úřadu, kam spadáte místem trvalého bydliště a kam chodíte vyřizovat jiné běžné záležitosti. Zde dostanete potřebné formuláře žádosti, kde se uvádějí informace o Vaší rodinné, bytové a finanční situaci. Do formuláře napíšete také to, jakou máte představu o dítěti, které byste si chtěla osvojit (adoptovat), případně přijmout do pěstounské péče. K žádosti se připojí některé další náležitosti – potvrzení Vašich příjmů, zpráva o zdravotním stavu, výpis z Rejstříku trestů. Pracovníci úřadu Vám vše vysvětlí a budou Vám nápomocní.
Poté projde Vaše žádost odborným posouzením a Vaši domácnosti navštíví sociální pracovnice úřadu. Následně na to absolvujete psychologické posouzení a přípravné kurzy pro budoucí náhradní rodiče, kde budete mít možnost setkat se s odborníky na náhradní rodinnou péči a také s adoptivními rodiči, kteří už dítě do své rodiny přijali a mohou Vám předat zkušenosti. V případě, že nebudou shledány žádné závažné překážky, postoupí úřad žádost krajskému úřadu, který Vás zařadí do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli (adoptivními rodiči). Posledním krokem je výběr nejvhodnější rodiny pro dítě. Vybírá se vždy rodina pro dítě a ne dítě pro rodinu, zájem dítěte je na prvním místě.
Je důležité zmínit, že dětí vhodných k osvojení je v České republice dlouhodobě velmi málo. Statistiky o počtu dětí umisťovaných do adopce naleznete zde. Vzhledem k jejich nízkému počtu jsou při osvojení (adopci) upřednostňovány především bezdětné páry. Doporučujeme proto zvážit přijetí dítěte do pěstounské péče. Jako pěstounka byste měla nárok na podpůrné finanční dávky a dále také na podporu ze strany doprovázející organizace, která by Vám pomáhala s vyřizováním administrativních záležitostí, ale také s výchovou dítěte a zvládáním specifik, které s sebou náhradní rodinná péče přináší.
Více informací o pěstounské péči naleznete zde. Další informace získáte také v naší příručce Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde jsou všechny základní informace o možnostech náhradního rodičovství.
Pokud budete mít jakékoliv dotazy, rádi Vám nabídneme také osobní nebo on-line schůzku, či další poradenství na naší infolince +420 725 756 505 (Po – Pá 9:00 -16:00).
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Vaši zprávu. V případě zájmu o osvojení (adopci) dítěte musíte absolvovat proces odborného posouzení. Nejprve navštívíte OSPOD (oddělení sociálně-právní ochrany dětí) na městském úřadě dle místa Vašeho trvalého bydliště. Zde Vám pracovnice předá formuláře žádosti k vyplnění včetně potřebných informací. Následně provede sociální šetření ve Vaší domácnosti a po shromáždění potřebné dokumentace (zpráva o zdravotním stavu, o socioekonomických poměrech a trestní bezúhonnosti), která je předepsanou součástí žádosti, postoupí žádost včetně všech dokumentů z obecního úřadu na příslušný krajský úřad.
Krajský úřad Vás následně zařadí do přípravných kurzů v délce 48 hodin a zajistí psychologické posouzení, které se zaměřuje především na charakteristiku Vaší osobnosti a na psychický a zdravotní stav s ohledem na předpoklad k výchově dítěte. Posuzuje se též Vaše motivace, která vedla k podání žádosti o osvojení, a také kvalita vztahů a stabilita rodinného prostředí. Přihlíží se také k postojům ostatních členů rodiny, zvláště těch, kteří sdílejí společnou domácnost. Součástí odborného posouzení je i zhodnocení přípravy na přijetí dítěte do osvojení.
Po skončení odborného posouzení krajský úřad rozhodne o tom, zda Vás zařadí či nezařadí do evidence budoucích osvojitelů. V případě nesouhlasu s výsledkem rozhodnutí je možné podat proti rozhodnutí odvolání. Od zařazení nastává období “čekání”, než Vás krajský úřad vytipuje jako vhodné adoptivní rodiče pro konkrétní dítě. Vytipovaná rodina je pak seznámena s dokumentací dítěte a následně je jí zprostředkován osobní kontakt s dítětem.
Jako první krok Vám tedy doporučujeme navštívit OSPOD ve Vašem bydlišti, případně organizaci, která poskytuje poradenství v oblasti náhradní rodinné péče.
Pro další informace vám přikládám našeho Průvodce náhradní rodinnou péčí. Dále Vám také můžeme nabídnout osobní, telefonickou nebo online schůzku.
Přejeme Vám hodně štěstí na cestě za adopcí dítěte.
Středisko náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Pojem přímá adopce český právní řád nezná. Jedná se o vžitý pojem, kdy lidé přebírají do své péče dítě na základě domluvy a souhlasu s biologickými rodiči (nejčastěji jen s matkou) dítěte. Tento proces však skýtá řadu nejistot jak pro budoucí adoptivní rodiče, tak i pro dítě. Pokud se však pro tuto cestu rozhodnete, doporučujeme celou záležitost konzultovat nejdříve s oddělením sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě trvalého bydliště biologické maminky. OSPOD Vám předá důležité informace o postupu při přijímání dítěte a následné žádosti o jeho svěření do Vaší péče.
Občanský zákoník v § 823 uvádí, že “se souhlasem budoucího osvojitele je možné předat mu osvojované dítě do péče ihned poté, kdy oba rodiče dali k osvojení souhlas. Souhlasí-li s tím rodiče, lze dítě předat budoucímu osvojiteli do péče i dříve, jakmile to zdravotní stav dítěte dovolí. Rodiče osvojovaného dítěte jsou povinni o předání dítěte informovat orgán sociálně-právní ochrany dětí“. Pokud tedy maminka udělí souhlas s osvojením (adopcí) dítěte ihned po porodu a bude souhlasit s převzetím dítěte do Vaší péče ihned po porodu, můžete o miminko pečovat prakticky ihned. Je však nutné, aby byl o takovém postupu informován OSPOD.
Biologická maminka však následně musí udělit další souhlas s osvojením, a to nejdříve 6 týdnů po porodu formou prohlášení před soudem, jak uvádí § 813 Občanského zákoníku. Pokud bude v rodném listu dítěte zapsán jeho biologický otec, tento souhlas může udělit bezprostředně po narození dítěte. Po udělení souhlasu s osvojením mohou rodiče tento souhlas odvolat do 3 měsíců. Jakmile budou zbaveni své rodičovské odpovědnosti vůči dítěte (po uplynutí 3měsíční lhůty pro odvolání), je možné podat návrh na svěření dítěte do péče před osvojením (k místně příslušnému soudu dle trvalého bydliště dítěte). Péče před osvojením musí dle Občanského zákoníku trvat minimálně 6 měsíců (doba, po kterou byste o dítě pečovala předtím, se do péče před osvojením nezapočítává). Po uplynutí této 6 měsíční péče je teprve možné podat návrh na osvojení, díky kterému byste se stala zákonným rodičem dítěte se všemi právy a povinnostmi.
V případě tvz. přímé adopce není nutné podávat žádost o adopci, ani absolvovat přípravné kurzy nebo psychologické posouzení, soud sám vyzve OSPOD k prošetření Vašich poměrů (bytového zázemí, socio-ekonomické situace, zdravotního stavu a trestní historie). Adopce dítěte však přináší určitá specifika, která je důležité vnímat a reflektovat, protože se v některých ohledech odlišuje od biologického rodičovství. Doporučujeme proto odborné přípravy absolvovat, případně se kontinuálně vzdělávat v oblasti náhradního rodičovství. Odkazy na knihy, rozhovory či podcasty naleznete i na našich stránkách v sekci Vzdělávání.
V případě potřeby Vám rádi poskytneme osobní nebo online konzultaci.
Přejeme hodně štěstí.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Občanský zákoník nedefinuje maximální věk dítěte, kdy může dojít k osvojení. Je tedy možné, aby biologická matka dítěte udělila souhlas s osvojením (adopcí) i osmiměsíčního dítěte.
Doporučujeme nejdříve navštívit oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho bydliště. Kontakt na jednotlivá pracoviště naleznete na našem webu zde. Sociální pracovnici popište Vaši situaci, úvahy nebo rozhodnutí. Pokud se pro osvojení (adopci) rozhodnete a budete-li se chtít vzdát rodičovské odpovědnosti vůči dítěti, souhlas s osvojením dítěte je nutné udělit osobně u místně příslušného soudu. Ode dne jeho udělení začne platit 3měsíční lhůta pro odvolání. Po uplynutí této lhůty jej lze odvolat v případě, nebylo-li dítě ještě předáno do péče budoucích adoptivních rodičů. Krajský úřad vyhledává prověřené žadatele o adopci ze své evidence a pro dítě vybírá tu nejvhodnější rodinu, která může naplnit jeho pořeby.
Přímá adopce není bohužel v českém právním řádu výslovně upravena a nese s sebou rizika, zejména pro samotné dítě. Zároveň není nijak koordinovaná ze strany státních úřadů a mohou k ní přistoupit výhradně osoby, které se navzájem znají nebo se nějakou formou seznámí. To je podstatný rozdíl mezi adopcí přímou a klasickou. Rozdíl mezi přímou a klasickou adopcí spočívá také v anonymitě obou stran. Zároveň je nutné zmínit, že získání jakéhokoliv majetkového prospěchu ze zprostředkování adopce je považováno za trestný čin.
Doporučujeme Vám navštívit oddělení OSPOD na městském úřadě, kde trvale bydlíte, a situace zkonzultovat s nimi. V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní, online nebo telefonickou schůzku.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Pokud jste držitelem trvalého pobytu v ČR, nic Vám nebrání v podání žádosti o zprostředkování osvojení (adopce) zde v České republice. Každá žádost je posuzována individuálně, nelze tedy předem říci, jaké jsou šance na svěření dítěte do Vaší péče.
Na začátku celého procesu je třeba vyplnit žádost společně s dotazníkem, ke kterým je nutné doložit zprávu od Vašeho praktického lékaře, výpis z rejstříku trestů a také potvrzení o příjmech za posledních 12 měsíců. Tyto dokumenty je zapotřebí doručit na odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě, kde máte trvalý pobyt.
V dalším kroku Vás navštíví soc. pracovnice OSPOD, která provede ve Vašem bytě sociální šetření. Bude zjišťovat, zda je byt uzpůsoben přijetí dítěte do rodiny. Jelikož sdílíte domácnost s bratrem a matkou, i oni by měli být součástí prověření a měli by být přítomni u návštěvy sociální pracovnice.
Následně na to jsou žadatelé povinni absolvovat psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda Vás jako žadatele o osvojení (adopci) zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.
Nutné je také říci, že počet dětí svěřovaných do adopce každoročně klesá a pro adopci dítěte jsou proto upřednostňovány manželské páry, které mohou dítěti nabídnout větší právní stabilitu dvou rodičů.
Pro další informace o osvojení můžete nahlédnout do našeho Průvodce náhradní rodinnou péčí. V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme také osobní, online nebo telefonickou konzultaci.
S přáním hezkého dne,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Věkový limit pro adopci (osvojení) dítěte není zákonem přesně stanoven. Občanský zákoník v § 803 uvádí, že mezi osvojitelem (adoptivním rodičem) a osvojencem (adoptovaným dítětem) musí být přiměřený věkový rozdíl, zpravidla ne menší než 16 let. Každá žádost je však posuzována individuálně a věk žadatelů o osvojení je jeden z několika faktorů, ke kterým se během odborného posouzení žadatelů přihlíží. Dalšími důležitými faktory je např. zdravotní stav, psychický stav, bytové podmínky apod.
Nelze zároveň říci, jak staré dítě můžete do péče dostat. Během podání žádosti budete vyzváni k vyplnění dotazníku, ve kterém uvedete i Vaše představy o přijímaném dítěti. Výběr Vás jako možného adoptivního rodiče se tak bude odrážet od Vašich představ, které o dítěti máte.
Doporučujeme obrátit se na OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí) na městském úřadě, kde máte trvalé bydliště. Zde Vám poskytnou bližší informace a zodpoví Vaše případné dotazy. V případě potřeby se s Vámi také rádi sejdeme my (osobně v Praze nebo online) a celým procesem Vás provedeme. Neváhejte se obrátit na naši infolinku nebo mail info@nahradnirodina.cz.
Další informace a materiály naleznete také na webu adopce.com, či v našem Průvodci náhradní rodinnou péčí, který přikládám níže ke stažení.
Přejeme hodně štěstí na Vaší cestě.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte v tak náročné životní situaci.
Doporučujeme obrátit se na oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho bydliště. Popište jim prosím Vaši situaci, včetně nezájmu matky o syna. Pracovníci úřadu s Vámi mohou projít všechny možnosti dalšího postupu – například možnost svěřit syna do pěstounské péče, díky které jsou zachovány rodinné vazby dítěte na původní rodinu a se synem byste se tak mohl stále vídat a navštěvovat jej.
Kontakty na jednotlivá pracoviště OSPOD dle krajů naleznete na našem webu adopce.com zde. Pokud byste nemohl kontakt dohledat, rádi Vám pomůžeme s jeho dohledáním.
Přejeme Vám mnoho sil.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.