Domů » Poradna » Dotazy z poradny

VAše otázky & Odpovědi od odborníků

Datum:
29 listopadu, 2024
Autor dotazu:
Jan
Nabytí českého občanství při adopci na Slovensku
Dobrý den, jsem Čech žijící na Slovensku, manželka Slovenka, na Slovensku jsme si osvojili novorozence. Kde/Jak v Česku požádat o uznání osvojení, abych dítě mohl nechat zapsat do matriky (https://www.mvcr.cz/clanek/nabyvani-statniho-obcanstvi-ceske-republiky-osvojenim.aspx)? Mockrát děkuji Jan

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě, že slovenský rozsudek o osvojení již nabyl právní moci, v prvním kroku je nutné, aby bylo osvojené dítě zapsáno ve zvláštní matrice (se sídlem v Brně). Jak uvádí i odkaz, který jste přiložil, na základě zápisu narození dítěte do zvlášní matriky je dítěti vydán český rodný list, který je nezbytný k vydání např. občanského průkazu nebo cestovního pasu ČR.

Konkrétní postup, včetně formuláře pro žádost o zápis narození naleznete na stránkách zvláštní matriky v tomto odkazu.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle +420 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme i termín osobní nebo online konzultace.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
11 listopadu, 2024
Autor dotazu:
Milan
Adopce ukrajinského dítěte
Jsme Ukrajinci, s manželkou máme zaměstnanecké karty, a její kluk je tady jako uprchlík. Můžu li ho adoptovat? Abychom byl taky oficiálně jeho tatou? Svého biologického totiž ani nezná
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Vzhledem k faktu, že syn Vaší manželky je státní příslušník jiné země, jeho adopce bude vyžadovat posouzení Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí (UMPOD). UMPOD je odborným orgánem, který se zabývá ochranou dětí v mezinárodních záležitostech a je pověřen zprostředkováním osvojení (adopce), kde je přítomen mezinárodní prvek (rodiče nebo děti jsou cizí státní příslušnosti), nebo se dítě nachází ve specifickém právním postavení, jako je uprchlický status.

Pro další kroky doporučujeme kontaktovat UMPOD, kde Vám poskytnou přesné informace o požadavcích a postupu, který bude nutné následovat. Kontakt na pracovníky, kteří se specializují na Ukrajinu naleznete níže.

Kontakty přímo na sociální pracovníky:
Mgr. Agata Bárta agata.barta@umpod.cz +420 778 409 640
Mgr. Dominika Kotvanová dominika.kotvanova@umpod.cz +420 731 654 873
Mgr. Jakub Lorenc jakub.lorenc@umpod.cz +420 733 373 877

Věříme, že Vám tyto informace pomohou s dalším postupem. Máte-li další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

S pozdravem,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
30 října, 2024
Autor dotazu:
Markéta
Sklady pro náhradní rodiče
Dobrý den, mám dotaz pravděpodobně jiného charakteru. Rády bychom se skupinou pár kamarádek (maminek) VĚNOVALY nějaké potřebné věci pro malé děti (kočárky, autosedačky, případně hračky (různé věkové kategorie) - vše v naprosto v pořádku a v hezkém stavu. Je možnost se s tímto obrátit na vaši společnost? Je možné, by to bylo u vás k uplatnění? Opravdu se nejedná o věci "v rozkladu", ale o opravdu hezké kousky, které nám je líto vyhodit jen tak, protože víme, že mohou jinde posloužit skvěle dál a byly bychom za to moc vděčné. Předem děkuji za váš čas. Přeji hezký zbytek dne, Markéta
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a nabídku pomoci náhradním rodinám. K tomuto účely slouží sklady pro pěstouny, respektive pro náhradní rodiče (tedy i ty adoptivní). V ČR je takových míst hned několik. Na webových stránkách organizace Dobrá rodina najdete seznam skladů, na které je možné se obrátit a věci doručit, aby se dostaly k potřebným rodinám.

Přejeme krásný den,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
29 října, 2024
Autor dotazu:
Jana
Věk žadatelů o adopci
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda máme vůbec nějakou šanci na adopci, vzhledem k našemu věku. Je mi 36, manželovi bude 59 a má dospělou dceru. Jsme spolu 10 let a bohužel nemůžeme mít vlastní dítě. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Žádosti o osvojení jsou vždy posuzovány individuálně a zohledňuje se řada jiných faktorů, než je věk žadatelů. Posouzení se zaměřuje i na zdravotní stavu žadatelů, předpoklady pro poskytnutí kontinuální péče o dítě, na stabilitu jejich partnerského vztahu, jejich příjmů apod.
Občanský zákoník horní věkovou hranici žadatelů o osvojení (adopci) nijak nedefinuje, v § 803 pouze uvádí, že “mezi osvojitelem a osvojovaným dítětem musí být přiměřený věkový rozdíl, zpravidla ne menší než šestnáct let“. V podání žádosti o zprostředkování osvojení Vám tedy uvedený věk určitě nebrání.

Na naší stránce adopce.com najdete jednotlivé kroky na cestě za adopcí. Také seznam pracovišť OSPOD s kontakty, kde můžete žádost o osvojení podat.
Rádi bychom Vám nabídli možnost konzultace u nás ve Středisku NRP, kde můžeme Vaši situaci podrobněji probrat a poskytnout Vám veškeré informace a podporu.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
24 října, 2024
Autor dotazu:
Veronika
Doprovázející organizace pro adoptivní rodiče
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda existuje nezisková organizace, která by se zabývala zprostředkování kontaktu mezi biomaminkou a náhradními rodiči při přímé adopci, která se u nás tak málo využívá, což je za mě obrovská škoda - už tak si dítě projde jedním traumatem odloučení a pak dochází k dalšímu v případě opouštění pěstounské péče. Jsme mladí (tedy, já nás ještě vidím jako mladé :-)) manželé, kteří bohužel ze zdravotních důvodů nemohou mít vlastní dítě a ráda bych se o této možnosti dozvěděla více. V tuto chvíli připravujeme také žádost o zařazení do registru žadatelů o osvojení, ale v okolí Prahy a Prahy, odkud pocházíme, je velmi malá pravděpodobnost, že se dostaneme k miminku. Maminky na internetu pro přímou adopci jsou, ale většinou se jedná o podvodnice, s čímž jsme se také setkali. Dříve takto fungoval Fond ohrožených dětí, ale z důvodu odchodu jejich pracovnice do důchodu už na to nemají kapacity. Moc Vám děkuji a přeji krásný den, Veronika

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Jako organizace pověřená k výkonu sociálně-právní ochrany dětí nabízíme komplexní služby pro adoptivní a pěstounské rodiny, a to od momentu, kdy teprve zvažují přijetí dítěte do péče, nebo během procesu podávání žádosti, až po asistenci při přebírání dítěte do péče, poradenské konzultace ve věci výchovy dítěte a vzdělávací a sdílecí setkání. Obdobné služby v různém rozsahu a formátu nabízejí i ostatní neziskové organizace (kontakty na další organizace v oblasti náhradní rodinné péče naleznete na našich stránkách zde).
Při kontaktu dítěte s biologickou rodinou poskytujeme adoptivní rodině podporu během celého procesu, zejména ve fázi přípravy, která je klíčovým krokem pro všechny zúčastněné a kvůli které je nezbytné s rodinou spolupracovat dlouhodobě. Tento přístup nám umožňuje zajistit bezpečí a podporu jak pro dítě, tak pro biologické a náhradní rodiče, aby vše probíhalo v souladu s nejlepšími zájmy dítěte.

Pojem přímá adopce náš právní řád nezná. Jedná se o vžitý pojem, kdy lidé přebírají do své péče dítě na základě domluvy a souhlasu s biologickými rodiči (nejčastěji jen s matkou) dítěte. Tento proces však skýtá řadu nejistot jak pro budoucí osvojitele, tak i pro dítě, jak jste zmínila. Vyhledáváním vhodných náhradních rodin pro děti do osvojení (adopce) nebo pěstounské péče jsou v ČR oprávněny pouze státní orgány, zejména tedy krajské úřady, nikdo jiný.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
15 října, 2024
Autor dotazu:
Karolina
Dokumenty k adopci
Dobrý den mám zájem adoptovat holčičku a prosím a posletemi nake papíry co vlastenec na to potřebuji . Děkuji moc.

Dobrý den,

děkujeme Vám za dotaz. V případě osvojení (adopce) je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce), kterou si můžete stáhnout i zde. K ní je třeba vyplnit také tento dotazník. Současně je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Pro začátek také doporučuju naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o celém procesu. Jednotlivé kroky procesu najdete také na našich stránkách zde.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci, během které můžeme zodpovědět další dotazy.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
10 října, 2024
Autor dotazu:
Andrea
Adopce dospělého
Zdravím. Chtěla bych k Vánocům dát nevlastnímu “otci”, jako dárek Osvojení. Chtěla bych se zeptat, zda to jde aby si mě osvojil, i když můj biologický otec žije. Je mi 21 let.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Občanský zákoník definuje možnosti osvojení zletilého člověka v § 846-854 a uvádí, že zletilého lze osvojit, není-li to v rozporu s dobrými mravy.

Dle § 847 lze zletilou osobu osvojit, jestliže:

  • přirozený sourozenec osvojovaného byl osvojen týmž osvojitelem,
  • v době podání návrhu na osvojení byl osvojenec nezletilý,
  • osvojitel pečoval o osvojovaného jako o vlastního již v době jeho nezletilosti, nebo
  • osvojitel hodlá osvojit dítě svého manžela.

Zletilého naopak nelze osvojit, jestliže by to bylo v rozporu s odůvodněným zájmem jeho pokrevních rodičů. Zákon však nestanovuje, co lze považovat za odůvodněný zájem pokrevního rodiče, proto je nutno ponechat tuto podmínku výhradně na úvaze soudu.

Pokud splňujete výše uvedené podmínky dle § 847, je možné podat návrh na osvojení k místně příslušnému soudu dle Vašeho trvalého bydliště. Návrh podá Váš nevlastní otec a Vy se k němu připojíte.

Pro další informace se neváhejte obrátit na číslo naší infolinky nebo email info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
9 října, 2024
Autor dotazu:
Dana
Adopce bez manžela
Dobrý den,mohu o adopci požádat sama i když jsem vdaná?Nebo to nelze?Manžel s adopcí souhlasí,ale mám obavy,aby tam nebyly zbytečné “těžkosti”jelikož je cizinec,a trochu nějaká menší jazyková bariéra tam je..Sama jsem adoptovaná tak vím co vše adopce obnáší,ale na mojí otázku jeem nikde odpověď nenašla.Děkuji moc za Vaši radu.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Občanský zákoník v § 800, odst. 1 uvádí, že “osvojiteli se mohou stát manželé nebo jeden z manželů. Výjimečně může osvojit i jiná osoba; v tom případě soud též rozhodne o tom, že se z matriky vypouští zápis o druhém rodiči“. V § 827, odst. 2 je dále zmíněno, že “chce-li dítě osvojit jeden z manželů, soud zjistí, z jakého důvodu se druhý manžel k návrhu nepřipojil“. Se souhlasem manžela tak můžete podat žádost o zprostředkování osvojení (tedy adopce) sama, takové rozhodnutí je však nutné odůvodnodnit. Vzhledem ke sdílení společné domácnosti však bude i Váš manžel součástí odborného posouzení, bude tedy vyzván k doložení lékařské zprávy o zdravotním stavu, výpisu rejstříku trestů (ze všech zemí, kde pobýval více než 3 měsíce) a potvrzení o jeho příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Dále také absolvuje psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Právě psychologické posouzení i odborné přípravy je možné absolvovat v angličtině. V Praze tyto služby poskytuje organizace Natama.

Co se týče jednotlivých kroků při podávání žádosti, detailnější informace naleznete na naší stránce zde. Celý web je možné shlédnout i v angličtině.

Rádi si s Vámi domluvíme také osobní nebo online konzultaci, kde bychom mohli zodpovědět další případné dotazy. Konzultace je rovněž možná v angličtině. Neváhejte se obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo na emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
3 října, 2024
Autor dotazu:
Marcela
Dohledání dítěte v adopci
Dobrý den, dovoluji se zeptat na situaci, která úplně nesouvisí s vaší současnou činností. Snažím se dohledat posledního maminčina sourozence, který se narodil v roce 1953 a při jehož porodu zemřela jeho matka, tzn. mámina matka, moje babička. Dítě bylo hned dáno k osvojení. Mám šanci je po těch letech najít, případně kam se obrátit? Znám datum narození, místo i jméno novorozence. Děkuji za případnou radu, jak postupovat.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Určitě se můžete obrátit na matriční úřad v místě narození dítěte a požádat o nahlédnutí do matriční knihy. Bohužel si nejsme jistí, zda získáte informace o osvojení dítěte. Určitě však matriku kontaktujte a oni Vám sdělí možnosti vyhledání rodinného příslušníka.

S přáním hezkého dne
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505
Datum:
2 října, 2024
Autor dotazu:
Daniela
Adopce nevlastní matkou
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je mi 24let, od 9ti let žiju s otcem a nevlastní matkou. Chtěla bych se zeptat, zda je možné v mém věku žádat o to, aby moje nevlastní matka byla papírově mojí matkou ? Abych se stala její dcerou ? Chtěla bych jí to dát k narozeninám, mám s mou nevlastní matkou úžasný vztah a se svou biologickou matkou nikoli. Děkuji za odpověď, snad podle tohoto vysvětlení budete chápat jak to myslím :)
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Vaše osvojení ze strany nevlastní matky zákon umožňuje, konkrétně jej specifikuje Občanský zákoník v § 846-854. S osvojením musíte souhlasit Vy a nevlastní matka, podáváte návrh společně k příslušnému soudu dle místa Vašeho bydliště. V návrhu by měl být uveden i Váš otec a případně sourozenci, je důležité stručně popsat celou situaci, tedy od kdy žijete s otcem a jeho partnerkou, kdy uzavřel Váš otec s partnerkou manželství, jaký máte vztah k biologické matce, jak o Vás například nevlastní matka pečovala apod.

Ohledně sepsání samotného návrhu doporučujeme využít bezplatných služeb občansko-právních poraden, případně hrazené služby právníka z oblasti rodinného práva.

Přejeme hodně štěstí.
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.