Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Pokud jste držitelem trvalého pobytu v ČR, nic Vám nebrání v podání žádosti o zprostředkování osvojení (adopce) zde v České republice. Každá žádost je posuzována individuálně, nelze tedy předem říci, jaké jsou šance na svěření dítěte do Vaší péče.
Na začátku celého procesu je třeba vyplnit žádost společně s dotazníkem, ke kterým je nutné doložit zprávu od Vašeho praktického lékaře, výpis z rejstříku trestů a také potvrzení o příjmech za posledních 12 měsíců. Tyto dokumenty je zapotřebí doručit na odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě, kde máte trvalý pobyt.
V dalším kroku Vás navštíví soc. pracovnice OSPOD, která provede ve Vašem bytě sociální šetření. Bude zjišťovat, zda je byt uzpůsoben přijetí dítěte do rodiny. Jelikož sdílíte domácnost s bratrem a matkou, i oni by měli být součástí prověření a měli by být přítomni u návštěvy sociální pracovnice.
Následně na to jsou žadatelé povinni absolvovat psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda Vás jako žadatele o osvojení (adopci) zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.
Nutné je také říci, že počet dětí svěřovaných do adopce každoročně klesá a pro adopci dítěte jsou proto upřednostňovány manželské páry, které mohou dítěti nabídnout větší právní stabilitu dvou rodičů.
Pro další informace o osvojení můžete nahlédnout do našeho Průvodce náhradní rodinnou péčí. V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme také osobní, online nebo telefonickou konzultaci.
S přáním hezkého dne,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.