Domů » Poradna » Adopce dítěte z Ukrajiny
Datum:
16 března, 2022
Autor dotazu:
Alice
Adopce dítěte z Ukrajiny
Dobrý den, přemýšleli jsme s manželem, že by jsme rádi adoptovali děťátko z Ukrajiny. Prosim o bližší informaci zda je to možné. Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Převážná část dětí, které přicházejí z Ukrajiny, jsou v doprovodu osoby příbuzné nebo blízké, nepotřebují tak zajistit náhradní rodinnou péči. Dětí, které do Česka přicházejí bez doprovodu, je minimum. Pro ně se v takových situacích zajišťuje primárně péče prověřených pěstounů na přechodnou dobu, případně ústavní péče.

Jak uvádí Úřad mezinárodněprávní ochrany dětí, osvojení těchto dětí není vhodné a není v jejich nejlepším zájmu. Osvojením totiž dochází i právně k vytvoření nové rodiny, vztahů a zanikají vztahy k rodině původní. V současné situaci nelze oficiálně potvrdit, že dítě ztratilo oba rodiče, nebo že dítě nemá žádné další příbuzné či známé, kteří by se o dítě mohli postarat. Také nelze vyloučit, že po pominutí konfliktu může být pro dítě nejvhodnější návrat do prostředí, které dobře zná a je jeho domovem.

V případě, že byste chtěli adoptovat dítě v České republice, kontaktujte odbor sociálně právní ochrany dětí v obci s rozšířenou působností v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který spravuje agendu náhradní rodinné péče a který Vás celým procesem provede. Další informace týkající se této problematiky najdete také v našem Průvodci náhradní rodinnou péčí.

V případě zájmu si s Vámi také rádi domluvíme online konzultaci, během které Vás můžeme seznámit s procesem žádosti o zprostředkování náhradní rodinné péče.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.