Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. V případě osvojení (adopce) je nejprve nutné kontaktovat městský úřad, konkrétně orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám předají žádost o zařazení do evidence žadatelů o osvojení (adopci).
Tento formulář je také dostupný na našem webu na konci stránky Adopce. K žádosti se přikládá také dotazník, který najdete na stejné stránce v odkazu. Po vyplnění žádosti a dotazníku je třeba doložit výpis z rejstříku trestů, potvrzení o výši příjmů a zprávu od praktického lékaře obou žadatelů, tedy Vás i Vašeho manžele.
Pod doložení všech potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovnice příslušného úřadu a provede ve Vaší domácnosti sociální šetření. Poté Vaše žádost postoupí příslušnému krajskému úřadu, který zajistí psychologické posouzení žadatelů a jejich zdravotního stavu. Zároveň žadatele zařadí do přípravných kurzů. Délka přípravného kurzu je 48 hodin. Je důležité říci, že i Vaše děti by měly být dobře připraveni na příchod nového člena do rodiny, proto se i oni budou účastnit příprav, byť v menší míře než vy, a psychologického posouzení. Na základě poznatků z celého odborného posouzení a doložených dokumentů pak vydá krajský úřad rozhodnutí o zařazení nebo nezařazení do evidence žadatelů o osvojení.
Krajský úřad také vede evidenci dětí, kterým se hledá náhradní rodina. Pokud jsou žadatelé vytipováni jako vhodné osoby stát se osvojiteli, úřad je kontaktuje a podrobně seznámí s dokumentací dítěte. Poté zprostředkuje osobní kontakt dítěte s novou náhradní rodinou.
Co se týče Vašeho dotazu, jaká je pravděpodobnost, že byste mohli přijmout do péče kojence, na to nelze jednoznačně odpovědět. Žádosti se vždy posuzují individuálně na základě shromážděných podkladů. Zároveň platí pravidlo, že se nehledá dítě pro rodinu, ale pro každé dítě se hledá ta nejlepší rodina, která dokáže naplnit jeho potřeby.
Pokud máte v blízkosti nějaký dětský domov, můžete se spojit s ředitelem zařízení a domluvit se, zda je možná návštěva jejich zařízení, či forma dobrovolničení, případně hostitelská péče. I takové informace Vám mohou poskytnout na OSPOD.
Pro další informace týkající se náhradní rodinné péče Vám přikládám odkaz na Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde je celý proces detailně popsán.
V případě zájmu si s námi můžete domluvit osobní nebo telefonickou či online schůzku.
S přáním hezkého dne,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.