Domů » Poradna » Adopce pro cizince
Datum:
2 listopadu, 2023
Autor dotazu:
IF
Adopce pro cizince
Dobrý den, s manželem uvažujeme o adopci. Vypadá to, že vlastní děti mít nemůžeme. Manžel je cizinec, má zatím přechodný pobyt (je občan Británie) a v ČR žijeme třetím rokem a chceme tu zůstat na trvalo. Bude problém pří žádosti a posouzení, že manžel zatím nemluví česky? Dá se to řešit přítomností překladatele, nebo jsou místa, kde by se pohovory/ prohlídky atd dali vést v Angličtině, nebo je to problém a jsme bez šance dokud se nenaučí jazyk? Diíky.
Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. Pokud máte v České republice trvalý pobyt Vy a s manželem jste uzavřeli manželství, v podání žádosti o adopci Vám nic nebrání.

V prvním kroku je nutné kontaktovat městský úřad, odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce), ke které je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku (ze všech zemí, kde jste žili déle než 3 měsíce) a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Jazyková bariéra určitě není překážkou. V Praze například zajišťuje odborné přípravy a psychologické posouzení v angličtině organizace Natama, nebylo by tedy nutné hradit služby tlumočníka. Během ostatních schůzek (na úřadě nebo během návštěvy sociálního pracovníka) bude dostačující, když budete tlumočit Vy.

Rádi si s Vámi také domluvím osobní nebo online schůzku v angličtině, kde Vám mohu celý proces přiblížit. Můžete nás kontaktovat na našem info emailu nebo čísle infolinky.

Přejeme hodně štěstí na Vaší cestě.
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.