Domů » Poradna » Dlouhodobá pěstounská péče
Datum:
6 června, 2024
Autor dotazu:
Gabriela
Dlouhodobá pěstounská péče
Dobrý den, ráda bych se více informovala o možnostech dlouhodbé pěstounské péče. S partnerem zvažujeme podání žádosti o dlouhodbou pěstounskou péči a rádi bychom se dozvěděli více. Byli bychom vhodnými pěstouny? Co pěstounská péče obnáší, jaké semináře, přípravy absolvovat apod. Kde podat žádost a další zajímavé informace o přípravě a seminářích jsme si již načetli na Vašich webových stránkách, přesto bychom byli rádi za detailnější konzultaci. Bylo by možné? Moc děkuji za Vaši odpověď. Přeji Vám hezký den.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě pěstounské péče je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování pěstounské péče, ke které je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Poté nastává proces odborného posouzení žadatelů, během kterého se individuálně posuzuje, zda jsou žadatelé vhodní pro tento typ péče.

Toto posouzení začíná doložením výše zmíněných dokumentů a pokračuje návštěvou sociálního pracovníka místního úřadu u Vás doma. Sociální pracovník se Vás bude dotazovat na otázky spojené s Vaším životním příběhem – na Vaši rodinu, dětství a vztahy. Po dokončení tohoto kroku Vaše žádost postoupí na krajský úřad, který pro žadatele organizuje psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Zvláště v průběhu příprav získáte spoustu informací o problematice a specifikách pěstounské péče. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se pěstouny, či nikoliv. I proti takovému rozhodnutí máte možnost odvolání.Pro začátek doporučuju naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout online zdarma a kde najdete podrobné informace o celém procesu. Dále také doporučuji publikaci Základní informace o pěstounské péči a péči poručníka, kde najdete specifičtější informace k pěstounské péči. Publikace vznikla v roku 2018 a nereflektuje zvýšení dávek při výkonu pěstounské péče. Aktuální výše naleznete na stránkách Úřadu práce zde.

Naše organizace dále pořádá každý měsíc setkání pro zájemce a žadatele o adopci nebo pěstounskou péči, na která zveme různé odborníky z oboru (psychology, terapeuty, právníky, nebo samotné adoptivní či pěstounské rodiče). Termíny akcí můžete nalézt v Kalendáři akcí na našem webu.

Rádi si s Vámi rovněž domluvíme osobní nebo online konzultaci, během které můžeme vše probrat do detailu a zodpovědět Vaše dotazy. V případě potřeby se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.