děkujeme za Váš dotaz. Jako organizace pověřená k výkonu sociálně-právní ochrany dětí nabízíme komplexní služby pro adoptivní a pěstounské rodiny, a to od momentu, kdy teprve zvažují přijetí dítěte do péče, nebo během procesu podávání žádosti, až po asistenci při přebírání dítěte do péče, poradenské konzultace ve věci výchovy dítěte a vzdělávací a sdílecí setkání. Obdobné služby v různém rozsahu a formátu nabízejí i ostatní neziskové organizace (kontakty na další organizace v oblasti náhradní rodinné péče naleznete na našich stránkách
zde).
Při kontaktu dítěte s biologickou rodinou poskytujeme adoptivní rodině podporu během celého procesu, zejména ve fázi přípravy, která je klíčovým krokem pro všechny zúčastněné a kvůli které je nezbytné s rodinou spolupracovat dlouhodobě. Tento přístup nám umožňuje zajistit bezpečí a podporu jak pro dítě, tak pro biologické a náhradní rodiče, aby vše probíhalo v souladu s nejlepšími zájmy dítěte.
Pojem přímá adopce náš právní řád nezná. Jedná se o vžitý pojem, kdy lidé přebírají do své péče dítě na základě domluvy a souhlasu s biologickými rodiči (nejčastěji jen s matkou) dítěte. Tento proces však skýtá řadu nejistot jak pro budoucí osvojitele, tak i pro dítě, jak jste zmínila. Vyhledáváním vhodných náhradních rodin pro děti do osvojení (adopce) nebo pěstounské péče jsou v ČR oprávněny pouze státní orgány, zejména tedy krajské úřady, nikdo jiný.
V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci.
Tým Střediska náhradní rodinné péče