Domů » Poradna » Dospělé dítě v pěstounské péči
Datum:
3 dubna, 2024
Autor dotazu:
Eva
Dospělé dítě v pěstounské péči
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dávek v pěstounské péči, kdy je studentka již zletilá a dále studuje. Přítelkyně našeho syna ve svých 20letech nadále studuje. Je v pěstounské péči své tety. Když mi sdělila, že má 500,-kč na týden s tím, že si z toho hradí své potřeby, jídlo a cestu z domova na internát a zpět, rozhodla jsem se pro ní zjistit pár informací. Vím, že je dospělá a nic mi do toho prakticky není, ale holčina je moc milá a hodná a není mi jedno čím vším si v životě prošla. Ze sirotčího důchodu si hradí ubytování, kde je přes týden když je na škole, alimenty od otce dostává její teta, která využívá všech dávek možných v pěstounské péči. Nyní o víkendech dívčina ,,bydlí,, u nás. Já jí uvařím, vyperu a ona je spokojená a šťastná, že nejede domů k tetě. Se svou tetou moc nevychází, ale k žádným násilnostem u nich nedochází. Rozhodla jsem se zjistit na co vše(na jaké dávky) má přímo ONA nárok. I náš syn má větší kapesné než ona, která se musí přes týden o sebe sama starat. Je mi jasné, že alimenty by měli náležet pouze jí, jelikož je plnoletá, ale co dál...? Jde o to, jestli by jí nebylo lepší bez pěstounky s dávkami, které by pobírala pouze ona sama a nebo z dávek, které pobírá její teta mají některé náležet pouze jí, když je zletilá.? Děkuji vám předem za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz a zájem pomoci dívce. Děti vyrůstající v pěstounské péči péči, kteří i po dosažení zletilosti dále studují, tj. připravují se na výkon budoucího povolání, mají dvě možnosti.

Žijí-li v domácnosti pěstouna/ky, pak se mohou domluvit, že pěstounská péče bude probíhat i nadále, tj. stejné dávky, na něž měl pěstoun/ka nárok před dosažením zletilosti dítěte, bude pěstoun dostávat i nadále s tím, že samozřejmě zajistí vše potřebné, aby o pěstounské dítě (mladého dospělého) bylo dobře postaráno – například jednou z dávek pěstounské péče je dávka přímo patřící dítěti, tzv. příspěvek na úhradu potřeb dítěte, který pro dítě ve věku 18 – 26 let činí 9 430 Kč (viz zde).

Pokud dítě (mladý dospělý) vyrůstalo v pěstounské péči a po nabytí zletilosti studuje formou denního studia, pak je zde ještě možnost čerpání tzv. zaopatřovacího příspěvku, který je vyplácen měsíčně v aktuální výši 17 250 Kč. Podmínkou je spolupráce s příslušným orgánem sociálně-právní ochrany dětí, především pak vypracovaný individuální plán ochrany dítěte, tzv. IPOD. Přesnější informace k této dávce naleznete po rozkliknutí odkazu viz výše. Student může dokonce ještě dvakrát zahájit studium jiného oboru, a přesto o zaopatřovací příspěvek nepřijde.

Věříme, že se dívce s Vaší pomocí podaří najít optimální řešení její situace.

V případě potřeb se neváhejte obrátit na náš email info@nahradnirodina.cz nebo na číslo naší infolinky 725 756 505.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.