Domů » Poradna » Dotaz – věkový rozdíl
Datum:
8 února, 2023
Autor dotazu:
Jakub
Dotaz – věkový rozdíl
Dobrý den, jsme nesezdaný pár. Mezi mnou a přítelkyní je věkový rozdíl 19 let. Přítelkyni je 48 let a nemůže mít děti. Tvoříme pár bezmála 6 let. Je možné zažádat o adopci?

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě nesezdaných párů podává žádost o zprostředkování adopce jeden z nich a to na městkém úřadě (odboru sociálně právní ochrany dětí) v místě jeho trvalého bydliště. Druhý partner však bude také součástí celého procesu posuzování a bude vyzván k doložení veškerých dokumentů týkajících se zdravotního stavu, trestní bezúhonnosti a ekonomických poměrů. Společně také následně absolvují odborné přípravy a psychologické posouzení. Po úspěšném dokončení je žadatel zařazen do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, avšak pouze ten, který žádost podává, se na konci stane adoptivním rodičem se všemi právy a povinnostmi.

Zákon konkrétní věkovou hranici, kdy je možné o adopci žádat, nevymezuje, avšak uvádí, že mezi osvojitelem a osvojencem by měl být přiměřený věkový rozdíl, zpravidla ne menší než 16 let. Primárně se posuzuje stabilita vztahu žadatelů a jejich způsobilost řádně o dítě pečovat, uspokojit jeho potřeby a zajistit mu dlouhodobě stabilní zázemí.

Pro více informací o jednotlivých krocích, které Vás v procesu čekají, doporučujeme detailně popsanou cestu za osvojením. Další informace naleznete také v našem Průvodci náhradní rodinnou péčí.

V případě potřeby nás také můžete kontaktovat na naší infolince na čísle 725 756 505, nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci, kde Vám můžeme celý proces více přiblížit a zodpovědět případné dotazy.

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.