Domů » Poradna » Faktické bydliště a adopce
Datum:
6 května, 2025
Autor dotazu:
Laura
Faktické bydliště a adopce
Dobrý den, mám dotaz ohledně místa bydliště. Máme a manželem trvalý pobyt v České republice, naše dvě děti jsou žáky české základní školy, ale již 4 roky žijeme v Maďarsku (manžel dojíždí do Čech a na Slovensko pracovat, jsme kousek od hranic, děti chodí zde do školy a do ČR kmenové jezdí na přezkoušení). Rádi bychom si osvojili nebo přijali do dlouhodobé pěstounské péče jedno nebo dvě děti (naším už je 8 a 10 let). Vzhledem k tomu že se z Maďarska plánujeme za 4-5 let vracet do ČR a v vzhledem k tomu že nemluvím perfektně maďarsky, rádi bychom to celé řešili na českých úřadech (jezdíme do ČR pořád, máme zde i pojištění apod.). Bohužel se ale všude dočítáme, že pro osvojení v ČR zde musíme mít běžné, faktické bydliště. Jaké máme tedy v naší situaci možnosti? Určitě nechceme proces absolvovat v Maďarsku.. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Žádost o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče je možné podat na oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště.

Faktické (běžné) bydliště však v celém procesu hraje velkou roli, neboť po převzetí žádosti Vás sociální pracovnice navštíví v domácnosti, ve které byste chtěli dítě vychovávat, a provede tzv. sociální šetření. V dalším kroku je třeba absolvovat psychologické posouzení a odborné přípravy, které v některých krajích trvají i několik měsíců (dle zákona musí příprava trvat 48 hodin, zpravidla jsou setkání rozložena do několika týdnů až měsíců). Je tedy nezbytné, aby žadatelé byli místně i časově k dispozici pro dokončení procesu odborného posouzení.

Po jeho úspěšném dokončení nastává různě dlouhé období čekání, než je rodina vytipována pro konkrétní dítě. Jakmile byste byli vybráni jako vhodní náhradní rodiče, začne proces převzetí dítěte do péče a je nutné, abyste pobývali v České republice. Dokončení procesu osvojení (adopce) v praxi trvá zhruba 1 rok od převzetí dítěte do péče a v tomto období je zpravidla obtížné cestovat do zahraničí, neboť zákonými zástupci dítěte ještě nebudete vy.

V případě pěstounské péče je tato záležitost ještě komplikovanější, protože jako pěstouni uzavřete dohodu o výkonu pěstounské péče s doprovázející organizací, které musíte umožnit návštěvy v domácnosti a to pravidelně minimálně 1x za dva měsíce. Děti v pěstounské péči mohou mít kontakt s biologickou rodinou, můžete je zastupovat jen v běžných záležitostech, takže vycestování mimo republiku může být v některých případech složité.

Je proto důležité si rozhodnutí řádně promyslet a přemýšlet také o tom, zda není vhodné žádost o náhradní rodinnou péči podat až po Vašem plánovaném návratu zpět do ČR.

Pro více informací přikládáme našeho Průvodce náhradní rodinnou péčí, kde najdete další potřebné informace.

V případě zájmu si s Vámi můžeme domluvit také osobní, online nebo telefonickou konzultaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.