Domů » Poradna » Lhůty OSPODu
Datum:
7 listopadu, 2022
Autor dotazu:
Petr
Lhůty OSPODu
Dobrý den, chtěl bych dělat dlouhodobého pěstouna. V dubnu jsem ukončil povinné vzdělávání a 30.5. jsem si podepsal psychologický posudek. Od té doby stále čekám na rozhodnutí krajského OSPODu. 17.9. zaslali žádost mému psychologovi na doplnění spisu, zatím bez odezvy. Můj dotaz tedy zní, jestli je nějaká „vymahatelnost“ termínů vůči orgánům zapojeným do schvalovacího procesu. Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme Vám za dotaz. Mrzí nás, že schvalovací proces je příliš zdlouhavý. Krajský úřad má však zákonnou povinnost zjistit veškeré informace o žadatelích o náhradní rodinnou péči potřebné pro jejich posouzení. Kapacity krajských pracovníků jsou navíc napříč jednotlivými kraji různé a nezřídka se stává, že žadatelé musejí čekat na psychologické posouzení i několik měsíců. Průměrná doba procesu přípravy a odborného posouzení se v České republice pohybuje kolem 9 měsíců.

Co se přesných lhůt týče, krajské úřady rozhodují o zařazení zájemců do evidence budoucích osvojitelů nebo pěstounů v režimu správního řízení. Dle § 64 odst. 3 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí se však lhůty podle správního řádu pro vydání rozhodnutí o zařazení nepoužijí. Zákonnou „vymahatelnost“ tedy v tomto případě bohužel nelze využít. Na stranu druhou platí obecná zásada výkonu veřejné správy, podle níž má úřad vždy konat bez zbytečného prodlení. V případě, že rozhodnutí nebude vydáno do 9 až 12 měsíců od podání Vaší žádosti, je zcela na místě, abyste se dotazoval na důvody tohoto opoždění.

V případě, že bychom Vám mohli poskytnout podporu, či zodpovědět další dotazy, nás prosím kontaktuje na naší infolince na čísle 725 756 505.

Přejeme hodně štěstí.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.