Domů » Poradna » Můžu se vzdát ditete po porodu
Datum:
13 března, 2023
Autor dotazu:
Adéla
Můžu se vzdát ditete po porodu
Dobrý den mám takový dotaz prosím nebuďte na mě naštvaný zajima mě to teoreticky jak to funguje… Pokud se páru narodí nemocné dítě např.s nějakou genetickou vadou .. A vědí že by se o takové dítě nemohli starat a nezvladli to …můžou se ho hned po porodu vzdat ? Umístit ho do kojeneckého ústavu? Nebo tak to v takovém případě probíhá dekuji za odpověď…

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě, že se rodiče nemohou nebo nechtějí o své dítě starat, je možné se vzdát rodičovských práv a udělit souhlas s osvojením dítěte jinou osobou. Dle § 813 Občanského zákoníku může matka tento souhlas udělit 6 týdnů po porodu, otec však bezprostředně po něm.

Pokud se rodiče pro tento krok rozhodnou, je důležité o všem a včas informovat orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) v místě trvalého bydliště matky, ideálně ještě před porodem, aby bylo možné pro dítě najít vhodné a bezpečné zázemí s dostatečným časovým předstihem. Dítě je po porodu umístěno buď do ústavní péče, nebo v ideálním případě do pěstounské péče na přechodnou dobu a v tomto čase se pro něj hledá nové stabilní zázemí a mapují se nejdříve možnosti péče ze strany širší biologické rodiny, aby tak byly zachovány rodinné vazby, případně se pro něj hledá nová adoptivní nebo dlouhodobá pěstounská rodina.

Pro život dítěte má však taková situace dlouhodobé nepříznivé následky, prožívá velkou ztrátu, která negativně ovlivňuje jeho vývoj a postoj k světu a k sobě samému. Je bezesporu nejlepší, pokud dítě může vyrůstat ve své biologické rodině, kdy rodiče mohou například pravidelně využívat bezplatných služeb rané péče, které poskytují podporu rodinám s péčí o děti se zdravotním postižením.

V případě dalších dotazů nás také můžete kontaktovat na naší infolince na čísle 725 756 505, nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.