Domů » Poradna » Osvojení nezletilého dítěte přítelem matky dítěte
Datum:
25 srpna, 2023
Autor dotazu:
Petra F.
Osvojení nezletilého dítěte přítelem matky dítěte
Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí, zda je možné, aby si partner osvojil nezletilé dítě své přítelkyně? Jde tedy o to, že spolu nejsou v manželském svazku a biologický otec dítěte není v rodném listě dítěte uveden – políčko „otec dítěte“ je tedy prázdné. Pokud je toto možné, je zde předpoklad, že spolu musí matka s přítelem minimálně bydlet? Mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem Petra F.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Česká právní úprava neumožňuje osvojení dítěte partnerky či partnera u nesezdaných párů (k této otázce se v roce 2015 vyjadřoval Ústavní soud a stížnost na toto omezení zamítl). Nejdříve by tedy bylo nutné, aby partneři uzavřeli manželství a poté by mohl manžel podat návrh na osvojení dítěte k místně příslušnému soudu. Pokud v rodném listu dítěte není uveden otec, nebude nutný jeho souhlas s osvojením. Pokud je zároveň dítě starší 12-ti let a je tak schopno porozumět situaci a vyjádřit k ní svůj vlastní postoj, bude soud přihlížet i k jeho názoru.

V záležitosti sepsání návrhu na osvojení doporučujeme kontaktovat právníka z oblasti rodinného práva, případně občanskou poradnu. S vyhledáním vhodného kontaktu Vám rádi pomůžeme.

V případě potřeby nás také můžete kontaktovat na naší infolince na čísle 725 756 505, nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.