Domů » Poradna » Osvojení
Datum:
2 listopadu, 2022
Autor dotazu:
Eliška M.
Osvojení
Dobrý den, jsem v 28. tt – neplánované 4. dítě ( pozdní záchyt gravidity). Mám doma tři děti, jsem vdaná (12 let), sociální a rodinná situace je neúnosná. Nemám jinou možnost než dát dítě k adopci (osvojení). Na koho se obrátit a jak postupovat? Manžel s tím také souhlasí.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Vaše rodinná situace nás moc mrzí. Souhlas s osvojením dítěte je závažným krokem. Doporučujeme Vám, abyste se obrátila na sociální odbor úřadu v místě Vašeho bydliště a společně se sociálními pracovníky hledali řešení složité situace Vaší rodiny.

Dle občanského zákoníku může dát matka souhlas s osvojením nejdříve 6 týdnů po narození. Otec dítěte může tento souhlas dát ihned po porodu (k osvojení dítěte je nutný souhlas obou rodičů). V případě, že nebude možné, abyste se o dítě po porodu dále starali, místní orgán sociálně-právní ochrany dětí zajistí buď péči přechodných pěstounů, péči budoucích osvojitelů, případně ústavní péči.

Po udělení souhlasu k osvojení nastává 3-měsíční lhůta, během které můžete své rozhodnutí odvolat a dítě by se v takovém případě vrátilo do Vaší péče. Po uplynutí této doby se dítě je možné předat dítě do tzv. péče před osvojením.  Ta musí dle zákona trvat nejméně 6 měsíců, a po uplynutí této doby podají zájemci o osvojení návrh, po jehož schválení soudem se stanou rodiči dítěte se všemi právy a povinnostmi a budou uvedeni v jeho rodném listě. Do konečného rozhodnutí soudu o osvojení budete s manželem o všech právních krocích informováni a přizýváni jako účastníci řízení.

V případě dalších dotazů se můžete anonymně obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505. Rádi Vám pomůžeme vyhledat kontakt na příslušný úřad sociálně-právní ochrany dětí, případně můžeme vyhledat kontakt na podpůrné služby pro rodiče.

Přejeme hodně síly.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.