Domů » Poradna » Adopce a pobyt v zahraničí
Datum:
30 dubna, 2024
Autor dotazu:
Karolína
Adopce a pobyt v zahraničí
Dobrý den, s manželem přemýšlíme o osvojení dítěte. Už máme dva vlastní chlapce (1 a půl +4 a půl let). Chtěli bychom adoptovat holčičku, ideálně miminko. Manžel je voják a pravděpodobně bude vyslán pracovně do Itálie na 3 roky, pojedeme společně celá rodina, od srpna 2026. Je reálné dostat se na řadu s osvojením před odjezdem? Byl by problém si případně pro miminko přijet z Itálie a odvést do zpět do Itálie? Během pobytu v Itálii bychom měli stále trvalý pobyt v ČR. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Každá žádost je posuzována zcela individuálně, proces posouzení trvá různě dlouhou dobu (v průměru 1 rok) v závislosti na daném kraji a na rychlosti doložení všech potřebných dokumentů. Vytipování vhodné rodiny pro dítě probíhá rovněž individuálně a odvíjí se od představ žadatelů o přijímaném dítěti (představ o jeho věku, zdraví, původu). Nelze tedy říci, zda je reálné, aby osvojení proběhlo do roku 2026.

Pokud do Vašeho odjezdu úspěšně absolvujete proces posouzení a budete zařazeni do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, bude možné odcestovat do Itálie bez problémů (za podmínky zachování trvalého bydliště v ČR, jak uvádíte). Pokud však během této doby budete vybráni jako vhodní budoucí adoptivní rodiče, je nutné se vrátit zpět do ČR, kde bude probíhat soudní proces o osvojení. Nejdříve budete o dítě pečovat v režimu tzv. péče před osvojením, která dle zákona musí trvat nejméně 6 měsíců. Po jejím uplynutí je možné podat návrh na finální osvojení. Do finálního osvojení (a získání plných rodičovských práv k dítěti) není možné cestovat do zahraničí na delší dobu.

Pro další informace ohledně celého procesu přikládáme odkaz na našeho Průvodce náhradní rodinné péče.

Pro další informace můžete kontaktovat oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online schůzku v naší organizaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.