Domů » Poradna » Podání žádosti o adopci bez partnera
Datum:
24 dubna, 2024
Autor dotazu:
Jana
Podání žádosti o adopci bez partnera
Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost adopce. Jsem v situaci, kdy jsme s partnerem plánovali vícečlennou rodinu (máme 3,5 letou holčičku), ale partner změnil názor. Nejsme manželé. Je mi 44 let, já i naše holčička bychom o dalšího sourozence moc stály - chci se zeptat, zda je možné i v mém případě mít naději na adopci? Předpokládám, že asi nelze žádat, pokud o dítě stojí pouze jeden z partnerů ve vztahu? A mohu žádat jako samožadatelka v případě rozpadu vztahu? Nechci tím říct, že bych vztah z těchto důvodů ukončovala, vždy jsem toužila po kompletní rodině a snažila se ji vytvořit- ale máme bohužel vleklé potíže takového rázu, které mohou v rozpad vztahu vyústit. Na druhé straně je má velká touha po dalším dítěti, která je zcela nezávislá na existenci vztahu. Z mé strany překážka k adopci není, vždy jsem si přála děti a i s touto možností jsem počítala. Ted zvažuji, zda se přihlásit hned, protože čekací lhůty jsou dlouhé - ale úplně hloupě a prakticky mám obavu, abych právě nebyla rovnou vyřazena z důvodu partnerské neshody? Je lépe požádat sama rovnou s tím, že se naše situace mezitím změní, nebo počkat, až svůj vztah vyřešíme a pak teprve požádat? Mým cílem je samozřejmě vytvořit harmonické a bezpečné zázemí pro své i osvojené dítě. Omlouvám se, nevím, zda jsem tímto formulářem dostatečně vyjádřila svoji hlubokou motivaci a touhu starat se o další dítě. Adopce pro mne byla vždy velkým tématem, protože děti pro mne vždy byly a jsou smyslem života, jakkoliv klišovitě to asi zní... Moc děkuji za odpověď či radu a přeji krásný den!

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V případě, že s partnerem nejste sezdáni, může o osvojení (adopci) žádat pouze jeden z vás. Ten se po dokončení adopčního procesu stane rodičem dítěte se všemi právy a povinnostmi. Pokud však s partnerem žijete ve společné domácnosti, bude i on součástí odborného posouzení a jeho postoj k adopci bude brán v potaz. Žádost o osvojení (adopci) nicméně můžete podat i jako jednotlivec (bez partnera) v případě, že již s partnerem žít nebudete. Zřetel bude také brán na Vaší 3,5 letou holčičku, o kterou pečujete. U dětí, které již v rodině vyrůstají, se posuzuje, zda příchod dalšího dítěte do rodiny neohrozí jejich vývoj. Každá žádost je posuzována individuálně.

Pro další informace ohledně náhradní rodinné péče doporučujeme našeho Průvodce náhradní rodinné péče, kde najdete základní informace o problematice.

Dále doporučujeme kontaktovat oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště, kde je možné žádost podat a kde Vám poskytnou potřebné informace. Případně se s Vámi rádi domluvíme na osobní nebo online schůzce v naší organizaci.

S přáním hezkého dne,

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.