Domů » Poradna » Předadopční péče a DPFO
Datum:
8 března, 2023
Autor dotazu:
Markéta
Předadopční péče a DPFO
Dobrý den, prosím o radu. Máme syna z přímé adopce narozeného v 5/2022, jsme spolu od první chvíle kdy se narodil (na základě souhlasu biomatky a následně soudu). V 12/2022 nám byl soudem svěřen do předadopční péče. Vzhledem k tomu, že manžel řeší přiznání k dani z příjmu fyzické osoby za rok 2022, je možné si uplatnit slevu na dítě?

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Jak uvádí Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v § 35c, odst. 1, „poplatník uvedený v § 2 má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti na území členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor (dále jen „daňové zvýhodnění“) ve výši 15204 Kč ročně na jedno dítě…„. Splňujete-li tyto podmínky, nárok na daňové zvýhodnění Vám vzniká od data, kdy jste převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů, nebo svěřením do náhradní rodinné péče, respektive od nabytí právní moci či vykonatelnosti usnesení nebo rozsudku soudu, který Vám syna svěřil do péče.

V případě dalších dotazů nás také můžete kontaktovat na naší infolince na čísle 725 756 505, nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.