Domů » Poradna » Přímá adopce
Datum:
22 února, 2024
Autor dotazu:
Alena
Přímá adopce
Dobrý den, Obracím se na Vás s prosbou o informaci. Moje dobrá známá čeká 4.dítě, které by chtěla dát k přímé adopci. Jak to prosím Vás probíhá? Je někde nějaký seznam žadatelů k přímé adopci? Nebo jakým způsobem kontaktovat takové žadatele, zda by měl někdo zájem? Dítě se narodí již koncem března. Předem moc děkuji za informaci.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Přímá adopce není nijak právně ukotvená a skýtá rizika jak pro biologické rodiče, tak adoptivní. Neexistuje žádný veřejný seznam prověřených žadatelů o adopci, které by bylo možné oslovit. Zprostředkování adopce je výhradně v kompetenci orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a jednotlivých krajských úřadů, které vedou vlastní evidenci prověřených osob – žadatelů o adopci, a také vlastní evidenci dětí, pro které adoptivní rodiče hledají.

Pokud se již Vaše známá rozhodla, že by se chtěla dítěte vzdát a udělit souhlas s osvojením (adopcí), nejlepší cestou je obrátit se na městský úřad v místě jejího bydliště na odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a o celé situaci se s nimi poradit. Krajský úřad v jejím regionu může již nyní vytipovat pro dítě vhodnou rodinu. Minimálně může zabezpečit, aby miminko po narození nešlo do dětského centra (kojenecký ústav), ale aby šlo do péče přechodných pěstounů, kteří o něj mohou pečovat až 12 měsíců do té doby, než se pro dítě najde stabilní rodina a než uběhne zákonná lhůta, po jejímž uplynutí bude dítě tzv. “právně volné” a bude jej tedy možné adoptovat.

Dle Občanského zákoníku může totiž matka dítěte udělit souhlas s osvojením (adopcí) nejdříve po 6 týdnech od porodu (otec dítěte, je-li zapsán v rodném listu, může tento souhlas udělit bezprostředně po něm). Poté běží 3měsíční lhůta, během které je možné tento souhlas s adopcí odvolat. Častou praxí tak je, že dítě jde nejdříve do péče přechodných pěstounů a jakmile je adopce právně možná, krajský úřad vytipuje vhodné budoucí adoptivní rodiče, kteří dítě převezmou do svojí péče.

Nabízíme Vám také, potažmo Vaší známé, osobní nebo online konzultaci, během které Vám můžeme celý postup vysvětlit více do detailu a poskytnout Vám podporu.

Neváhejte se tak obrátit na email info@nahradnirodina.cz nebo na číslo naší infolinky 725 756 505.

Vaší známé přejeme co možná nejklidnější závěr těhotenství a doufáme, že se situaci podaří vyřešit dle jejích představ a nejlepšího zájmu miminka.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.