Domů » Poradna » Přiosvojení dítěte partnerem
Datum:
19 března, 2024
Autor dotazu:
Petra
Přiosvojení dítěte partnerem
Dobrý den, předem děkuji za vaši odpověď. Mám 9letého syna z prvního vztahu. S nynějším přítelem jsme spolu 7 lety, teda od synových 2 let. Syn se narodil v Anglie a v rodným listě jako otec je zaspán jeho biologický anglický otec, který nás opustil když synovi byli tři měsíce, takže už v té době jsem byla v Anglii vedená jako svobodná matka. Vrátila jsem se zpět do ČR když synovi byl rok. Syn má české občanství. Biologický otec ví, že jsem se synem už 8 let zpět v ČR a celých 9 let o něj nejeví zájem a nikdy neměl zájem ho ani vidět. Nikdy mu za celou dobu nepopřál ani k narozeninám. Syn za svého otce považuje mého přítele, kterého zná vlastně od těch dvou let, i přestože zná celou pravdu. Momentálně máme s přítelem rok a půl starou dceru. Přítel by si chtěl mého syna osvojit. Jde to pokud nejsme manželé? Bude ještě po 9 letech nezájmu potřeba souhlas biologického otce?
Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz. Pro přesné zodpovězení Vašeho dotazu nemáme bohužel dostatek informací. Důležité je občanství Vašeho syna a zároveň občanství Vašeho současného přítele, který syna nyní vychovává. Zároveň přiosvojení (tento termín je lidový a české právo jej vlastně nezná, jednalo by se osvojení partnerem matky, kdy partner musí být zároveň manželem) Vaším partnerem není možné, jestliže nejste sezdáni. Tedy až v případě vašeho sňatku je možné ve věci podnikat další kroky.

A dále k občanství. Jsou-li oba, tj. syn i přítel Češi a Česko je jejich obvyklé bydliště, pak je možné dle místa vašeho trvalého bydliště podat návrh k soudu na zbavení rodičovské odpovědnosti biologického otce z důvodu jeho nezájmu. Za předpokladu, že jste již oddáni, je pak následně třeba podat k soudu návrh na svěření chlapce do péče před osvojením (v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb., § 823-831). Tato péče musí dle zákona trvat minimálně 6 měsíců. Přestože Váš partner již prakticky 7 let o vašeho syna pečuje, je nutné zákonu dostát a dodržet postup osvojování. Po uplynutí této lhůty lze podat k soudu návrh na osvojení dítěte.

Je-li syn nebo Váš současný partner Angličan, pak se bude postupovat dle zákona o mezinárodním právu soukromém, tj. na českých soudech, ale podle uvedeného mezinárodního práva. Týká-li se vás tedy druhá možnost, pak se pro bližší informace prosím obraťte na Mgr. Jonáškovou z Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí na telefonu 731 654 886.

S přátelským pozdravem,
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.