Domů » Poradna » Přiosvojení
Datum:
23 září, 2023
Autor dotazu:
Ondra
Přiosvojení
Dobrý den, přibližně po sedmi-letém soužití s přítelkyni se budeme brát, máme spolu 4,5 letou dceru a přítelkyně má z předešlého "vztahu " 15-ti letou dceru ,její otec ji naposledy viděl když ji bylo pul roku ,poté odešel a nejevil absolutně žádný zájem o dceru . výživné neplatil dobrovolně krom prvního půlroku nikdy ,vše pouze exekučně a poslední rok a pul formou náhradního výživného. Momentálně ho nejde dostihnout vůbec nikde. Je možné přítelkyni dceru adoptovat nebo si ji osvojit ,tak aby právně byla "jako moje dcera" v případě ,kdyby se mi něco stalo mne nebo nastávajicí manželce. Může soud rozhodnout v Jeho nepřítomnosti??? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Česká právní úprava neumožňuje osvojení (adopci) dítěte partnerky či partnera u nesezdaných párů, nejdříve je tedy nutné uzavřít manželství s Vaší partnerkou. Pokud je v rodném listu dítěte biologický otec uveden, bude nutný jeho souhlas s osvojením. V případě, že otce není možné zastihnout a nedostaví se osobně k soudnímu jednání, může soud po uplynutí doby 3 měsíců rozhodnout o jeho nezájmu a zbavit ho rodičovských práv. Soud by měl zároveň přihlížet k názoru samotné dcery, je-li starší 12 let a schopna porozumět situaci a vyjádřit k ní svůj vlastní postoj.

Doporučujeme se obrátit na odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě trvalého bydliště dcery a o této záležitosti je obeznámit. Sociální pracovník Vás informuje o postupu a pomůže Vám se sepsáním návrhu k soudu (v záležitosti sepsání návrhu na osvojení můžete případně kontaktovat také právníka z oblasti rodinného práva nebo občanskou poradnu). OSPOD zpravidla zastupuje nezletilé děti během soudních řízení a hájí jejich nejlepší zájem.

V případě potřeby nás také můžete kontaktovat na naší infolince na čísle 725 756 505, nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.