Domů » Poradna » Protialkoholní léčba a adopce
Datum:
16 prosince, 2024
Autor dotazu:
Lída
Protialkoholní léčba a adopce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je nějaká možnost získat dítě do péče. Manžel byl před 3 lety v protialkoholní léčebně a od té doby se ničeho nedotkl. Má 2 dospělé děti s předchozího manželství , spolu se nám bohužel nedaří mít. Já 38 let manžel 50. Je nějaká možnost?

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Pokud máte zájem o zprostředkování náhradní rodinné péče, tedy osvojení (adopce) nebo pěstounské péče), je nejprve nutné kontaktovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městkém úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám předají žádost o zařazení do evidence žadatelů společně s dotazníkem.

K těmto dokumentům je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele). Do lékařské zprávy praktický doktor uvádí, zda se jeho pacient léčí s nějakými dalšími onemocněními a zda jeho stav dovoluje péči o děti. V případě, že tedy doktor do zprávy uvede, že se Váš manžel léčil na psychiatrii, bude třeba doložit i zprávu od psychiatra. Každá žádost se posuzuje zcela individuálně, zdravotní stav žadatelů hodnotí posudkový lékař krajského úřadu na základě dodaných zpráv. Obecně lze však říci, že historie závislostí nebývá překážkou při zprostředkování adopce nebo pěstounské péče.

Po odevzdání vyplněných žádostí, Vás navštíví sociální pracovnice příslušného OSPOD a provede ve Vaší domácnosti tzv. sociální šetření. Pokud dospělé děti bydlí ve stejné domácnosti, sociální pracovnice bude vést rozhovor i s nimi. Po dokončení návštěvy postoupí OSPOD Vaši žádost příslušnému krajskému úřadu. Krajský úřad pak zajistí psychologické posouzení žadatelů a zařadí je do přípravných kurzů. Délka přípravného kurzu je 48 hodin. Na základě poznatků z odborného posouzení vydá Krajský úřad rozhodnutí o zařazení nebo nezařazení do evidence žadatelů o osvojení/pěstounské péče. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Krajský úřad také vede evidenci dětí, kterým se hledá náhradní rodina. Pokud jsou žadatelé vytipováni jako vhodné osoby stát se osvojiteli nebo pěstouny, krajský úřad je kontaktuje a podrobně seznámí s dokumentací dítěte. Poté zprostředkuje osobní kontakt dítěte s náhradní rodinou.

Pro další informace týkající se náhradní rodinné péče Vám přikládám odkaz na našeho Průvodce NRP.

V případě zájmu si s Vámi rádi domluvíme osobní nebo telefonickou či online schůzku.

S pozdravem,

Tým Střediska

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.