Domů » Poradna » Registrované partnerství a adopce
Datum:
6 ledna, 2023
Autor dotazu:
Lukáš B.
Registrované partnerství a adopce
Dobrý den, žiji 9 let v registrovaném partnerství a máme zájem o adopci. Chápu, že musím podle zákona žádat jako jednotlivec, ale rád bych se zeptal jaké musíme splňovat podmínky v našem případě. Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Aktuální právní úprava bohužel nedovoluje společnou adopci stejnopohlavních párů, žádost o zprostředkování adopce (osvojení) tak můžete podat opravdu jen Vy (případně Váš partner). Váš partner však zároveň součástí celého procesu bude a stejně jako Vy by měl doložit všechny dokumenty, které se k žádosti doplňují, a měl by absolvovat odborné přípravy a psychologické posouzení.

Žádost o zprostředkování osvojení můžete podat na městském úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Společně s ní je nutné doložit výpis z rejstříku trestů, lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu a údaje o ekonomických poměrech (formou daňového přiznání, nebo potvrzením zaměstnavatele o výši platu za posledních 12 měsíců).

Po dodání veškerých dokumentů následuje návštěva sociálního pracovníka ve Vaší domácnosti, u které by měly být přítomny všechny osoby, které v domácnosti žijí, včetně Vašeho partnera. Žádost poté postupuje na krajský úřad, který pro žadatele zajišťuje povinné odborné přípravy v rozsahu 48 hodin a psychologické posouzení. Krajský úřad vše vyhodnocuje a rozhoduje, zda žadatele do evidence osob vhodných stát se osvojiteli zařadí, či nikoliv. Proti tomuto rozhodnutí máte také případně právo se odvolat.

Popis jednotlivých kroků na cestě za osvojením najdete podrobněji popsány v tomto odkaze. Další informace o celém procesu zprostředkování náhradní rodinné péče najdete v našem aktualizovaném Průvodci náhradní rodinnou péčí.

Rádi si s Vámi také domluvíme osobní nebo online konzultaci, kde Vám můžeme celý proces více přiblížit a zodpovědět případné dotazy. Neváhejte nás kontaktovat na naší infolince na čísle 725 756 505, nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.