Domů » Poradna » Rodičovský příspěvek
Datum:
16 února, 2023
Autor dotazu:
Libor
Rodičovský příspěvek
Dobrý den, prosím o radu ohledně rodičovského příspěvku. Máme v PP dítě, věk 3 roky, teď nám vznikl nárok na PR, ale řešíme jeho výši. Biologická matka většinu stihla vybrat, podle informací z OSPOD však máme nárok jako jiné pečující osoby opět o plných 300 000kč. Kdy se výše RP vztahuje na novou pečující osobu, nikoli na dítě a předchozí pečující osoby. Úřad práce to však odmítá. Máte prosím s tímto konkrétní zkušenosti, případně čím na úřadu práce argumentovat? Děkuji Moc.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Informace, které Vám v této záležitosti poskytl OSPOD, jsou správné. Na rodičovský příspěvek má totiž nárok i osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. A to i přesto, že jeden z biologických rodičů příspěvek v minulosti čerpal.

Této otázce se v roce 2017 věnoval i Nejvyšší správní soud, který uznal nárok nového pečujícího rodiče na čerpání plné výše rodičovského příspěvku a v rozsudku uvedl, že „pokud se rodina dítěte změní (např. od pěstounů na přechodnou dobu přejde dítě do péče budoucích osvojitelů), nelze celkovou částku považovat za částku společně sdílenou oběma pečujícími osobami jak z první, tak z druhé rodiny“. Celé znění rozsudku najdete v tomto odkazu.

Dále také doporučujeme příspěvek od pěstounky Marcely Tobiášové z organizace SPIRIT2018, která se ocitla podobné situaci. V jejím příspěvku níže najdete i rady, jak dále postupovat.

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.