Domů » Poradna » Rozchod během adopce
Datum:
31 ledna, 2025
Autor dotazu:
Andrea
Rozchod během adopce
Dobrý den, mám na Vás několik otázek, jak se řeší nadála situace: žena s manželem zažádali o adopci. Podstoupili veškeré potřebné kroky, aby byli zadání do evidence. Byli schváleni jako vhodní uchazeči o miminko. Manželka od manžela odešla a pár dní na to pro ně našli miminko. Manželka žije s jiným mužem. Miminko má u sebe. Nový partner má velmi pochybnou minulost a vypadá to, že je k tomu alkoholik. Může na to sociální pracovnice přijít? Chodí někdo osvojitele kontrolovat, alespoň v začátcích? Je možné, aby ženě miminko zůstalo, když o něj žádala s manželem? A je pravda, že v evidenci o osvojení dítěte jste pouhé dva roky, pak se musí žádat znovu nebo žádost zaniká? Předem Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu. Nemáme bohužel dostatečné informace k tak komplexnímu případu, proto Vám doporučujeme obrátit se na advokáta z oblasti rodinného práva. Pokusíme se však dotaz zodpovědět v obecné rovině.

V případě, že se změní poměry žadatelů o osvojení (adopci) v době, kdy prošli odborným posouzením a jsou zařazeni do evidence vhodných osob stát se osvojiteli, jsou povinni o jakýchkoliv změnách informovat místně příslušný krajský úřad (v Praze Magistrát hl. m. Prahy) či OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí). Pokud došlo k odloučení manželů, jejich povinností bylo tuto informaci předat i krajskému úřadu, který vytipovává vhodné náhradní rodiny pro děti. Z popisu situace se však domníváme, že krajský úřad o rozpadu vztahu informován nebyl.

Předpokládáme, že žádost o osvojení podali manželé společně a dítě tedy bylo zřejmě svěřeno do tzv. péče před osvojením oběma manželům. Dle Občanského zákoníku, § 829, odst. 2, trvá péče před osvojením “po dobu dostatečnou pro přesvědčivé zjištění, že se mezi osvojitelem a dítětem vytvořil takový poměr, jaký je smyslem a cílem osvojení“, nejméně však 6 měsíců. Po tuto dobu dochází do adoptivní rodiny sociální pracovníci z místně příslušného OSPOD a ověřují, zda dítě a osvojitelé vytvoří vzájemný citový vztah a zda je prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, stabilní, bezpečné a vhodné pro jeho zdravý vývoj. Zprávy z těchto návštěv jsou následně předloženy soudu. Pokud v tomto období dojde k rozvodu manželství, soud jednání o osvojení pozastaví a nelze předvídat, zda následně dítě svěří pouze do péče matky či otce nebo bude rozhodnuto jinak. Zde se zohledňují i jiné faktory, jako je například zájem a míra zapojení otce a matky do péče o dítě.

Pokud tedy manželé nesdílí společnou domácnost a dohodli se, že o dítě bude pečovat manželka v jiné domácnosti (nebo s novým partnerem), je jejich povinností o všem informovat příslušný OSPOD v místě jejich trvalého bydliště nebo příslušný krajský úřad, který situaci prověří a vyhodnotí.

Žádost o osvojení nezaniká po dvou letech od jejího zařazení. V případě vytipování vhodné rodiny pro dítě je zpravidla žádost o zprostředkování osvojení pozastavena na předem dohodnutou dobu, poté je možné ji obnovit, nebo stáhnout.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.