Domů » Poradna » Sdílená domácnost s rodiči a psychiatrická porucha
Datum:
29 července, 2024
Autor dotazu:
L
Sdílená domácnost s rodiči a psychiatrická porucha
Dobrý den, uvažujeme s manželem o adopci z důvodu komplikované neplodnosti. Pročítala jsem si nějaké informace a nejsem si jistá v několika věcech. V první řadě bydlíme ve sdíleném domku s manželovou rodinou (oni dole, my nahoře), máme dvě oddělené domácnosti a fungujeme spíše jako blízcí sousedi, ale patra jsou propojená schodištěm, žádné zamykatelné dveře. Bohužel, oni moc nedbají na pořádek. Počítám, že to bude problém při nějaké prohlídce domu? Další věc jsem našla, že členové domácnosti vyplňují nějaký psychologický test. Vztahovalo by se to i na manželovy rodiče, když s námi žijí v jednom domě, ale nesdílíme domácnost jako takovou? A poslední, máme oba s manželem diagnostikovanou psychiatrickou poruchu - ADHD a autismus (dříve Asperger). Má s tímto vůbec smysl podávat nějaké žádosti? Děkuji za informace.

Dobrý den,

děkujeme Vám za zprávu. Pokud žijete v rodinném domě s manželovou rodinou a domácnosti jsou jasně oddělené, součástí odborného posouzení by měly být pouze pouze osoby, které v dané domácnosti žijí, tedy pouze Vy s manželem. Psychologické posouzení by se pak v tomto případě vztahovalo pouze na Vás s manželem. Doporučujeme však, abyste se ujistili na konkrétním orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho trvalého bydliště, který by návštěvu domácnosti (tzv. sociální šetření) prováděl.

Účelem návštěvy domácnosti žadatelů je zejména získání komplexních informací o jejich životech, historii a vztazích. Součástí je také ověření, zda je domácnost žadatelů bezpečná a vhodná pro dítě. Na vztahy s širší rodinou budete rovněž dotazováni během rozhovoru se sociálním pracovníkem.

Co se psychiatrické poruchy týče, v podání žádosti o adopci (osvojení) Vám tento fakt určitě nebrání. Zdravotní stav žadatelů se posuzuje zcela individuálně a záleží na stanovisku praktického lékaře a dalších specialistů, které navštěvujete, zda případný handicap nebo jiné zdravotní omezení (ne)brání v péči o dítě. Lékařské zprávy pak v dalším kroku hodnotí posudkový lékař daného krajského úřadu.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat na čísle naší infolinky. Rádi si s Vám domluvíme osobní nebo online schůzku.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.