Domů » Poradna » Souhlas s adopcí
Datum:
20 února, 2024
Autor dotazu:
Petra
Souhlas s adopcí
Dobrý den, mohu dát dítě k adopci, souhlas s osvojenim i když je mi jen 14? Otec dítěte také souhlasí. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Občanský zákoník v prvním odstavci § 811 uvádí, že “rodič, který ještě nedosáhl věku šestnácti let, nemůže dát souhlas k osvojení (adopci)”. Adopce dítěte za těchto okolností tedy bohužel není možná. Pokud však už nyní víte, že se o dítě nebudete moci postarat nebo mu poskytnout vhodné zázemí, je možné, aby bylo po porodu svěřeno do pěstounské péče. Vaše rodičovská práva by v případě pěstounské péče zůstala zachována a měla byste možnost s dítětem udržovat kontakt, pokud byste chtěla. Doporučujeme, abyste se obrátila na oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na nejbližším městském úřadě a celou situaci s nimi projednala. Sociální pracovníci Vám zde poskytnou všechny informace a pomohou Vám najít nejlepší řešení.

V případě potřeby se neváhejte obrátit i na nás. Rádi si s Vámi dohodneme anonymní konzultaci (osobně nebo online), během které Vás podpoříme v hledání nejlepšího řešení. Rádi pro Vás vyhledáme kontakt na nejbližší pracoviště OSPOD.

Zároveň je nutné zmínit, že dle trestního zákoníku, konkrétně § 187, je pohlavní styk s osobou mladší patnácti let vnímán jako pohlavní zneužití a otci dítěte tak hrozí odnětí svobody na jeden rok až osm let.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat dále na emailu info@nahradnirodina.cz nebo infolince na čísle +420 725 756 505.

Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.