Domů » Poradna » Věk při podání žádosti o adopci
Datum:
11 prosince, 2023
Autor dotazu:
S.
Věk při podání žádosti o adopci
Dobrý den, spolu s manželkou uvažujeme o adopci dítěte. Mě i manželce je stejně a to 43 let. Chci se zeptat, zda je nějaké věková hranice žadatelů ? Jestli nejsme už věkově mimo. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme za Vaši zprávu. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí horní věkovou hranici nijak nedefinuje, v § 803 pouze uvádí, že “mezi osvojitelem a osvojovaným dítětem musí být přiměřený věkový rozdíl, zpravidla ne menší než šestnáct let”. V podání žádosti o zprostředkování osvojení (adopce) Vám tedy uvedený věk určitě nebrání.

Nejdříve je nutné kontaktovat odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v místě Vašeho trvalého bydliště. Zde si domluvíte schůzku se sociálním pracovníkem, který má na starosti agendu náhradní rodinné péče. Během schůzky Vám předá žádost o zprostředkování osvojení (adopce), ke které je třeba doložit také lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu, výpis z trestního rejstříku a potvrzení o příjmech (formou daňového přiznání, či potvrzením od zaměstnavatele).

Po vyplnění žádosti a doložení potřebných dokumentů Vás navštíví sociální pracovník u Vás doma a poté žadatelé podstupují psychologické posouzení a odborné přípravy v rozsahu 48 hodin. Krajský úřad na konci rozhoduje, zda žadatele zařadí do evidence osob vhodných stát se osvojiteli, či nikoliv. I proti tomuto rozhodnutí máte možnost odvolání.

Pro začátek také doporučuju naši publikaci Průvodce náhradní rodinnou péčí, kterou si můžete stáhnout zdarma na našem webu a kde najdete podrobné informace o celém procesu.

V případě dotazů se můžete obrátit i na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo emailu info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.