Domů » Poradna » Věk, trvalé bydliště
Datum:
11 ledna, 2023
Autor dotazu:
Jana
Věk, trvalé bydliště
Dobrý den, s partnerem žijeme spolu od 11/2021. Mně je 40, partner je o dva roky starší. Nedaří se nám vlastní dítě, a tak jsme přemýšleli, že bychom spolu dítě adoptovali. Moc bychom si ho přáli. Je možné v tomto věku dítě adoptovat? A dále nemám u partnera prozatím trvalé bydliště, zda je toto problém? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Věková hranice žadatelů o adopci (osvojení) není zákonem nijak vymezena. Jednotlivé žádosti se posuzují zcela individuálně a posuzuje se zejména stabilita vztahu žadatelů a také jejich schopnosti řádně o dítě pečovat a zabezpečit jeho potřeby. V podání žádosti Vám tedy věk nijak nebrání.

Z uvedených informací není zřejmé, zda jste s Vaším partnerem uzavřeli manželství, či nikoliv. V případě manželství podávají páry žádost o zprostředkování adopce společně, u nesezdaných párů žádost podává jeden z nich, a to na městském úřadě (na orgánu sociálně právní ochrany dětí) v místě jeho trvalého bydliště (i v takovém případě je nesezdaný partner součástí celého procesu). Pokud však fakticky bydlíte na adrese Vašeho partnera a plánujete zde bydlet i nadále, je vhodnější nejdříve změnit Váš trvalý pobyt na tuto adresu a následně podat žádost na městském úřadě v tomto místě. V rámci posuzování žadatelů totiž dochází také k návštěvě sociálního pracovníka v jejich domácnosti.

Pro více informací o jednotlivých krocích, které Vás v procesu čekají, doporučujeme detailně popsanou cestu za osvojením. Další informace naleznete také v našem Průvodci náhradní rodinnou péčí.

V případě potřeby nás také můžete kontaktovat na naší infolince na čísle 725 756 505, nebo emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme osobní nebo online konzultaci, kde Vám můžeme celý proces více přiblížit a zodpovědět případné dotazy.

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.