Domů » Poradna » Zaopatřovací příspěvek opakující se i jednorázový
Datum:
12 dubna, 2023
Autor dotazu:
Pavla
Zaopatřovací příspěvek opakující se i jednorázový
Dobrý den, má zletilé dítě (děvče, plnoleté v lednu 2023 a studující na učilišti na zahradnici) dál nárok na pobírání zaopatřujícího příspěvku opakujícího se ve výši cca 17 000 každý měsíc (i jednorázového ve výši cca 28 000), když odešlo od nepříbuzných pěstounů proto, že vyhledalo svoji biolog.matku a ta mu nabídla, aby šlo bydlet k ní? (Biologický otec je v invalidním důchodu). Nebude to pak u tohoto dítěte náhodou stejná situace jako u mnoha jiných čerstvě dospělých dětí, které sice nebyly v pěstounské péči, ale žijí po dosažení dospělosti u svého rodiče samoživitele, který je při studiích obtížně živí z jednoho platu, a kterým kromě přídavku na dítě stát nic neplatí? Chápu, že stát podporuje studující dospělé děti, které chtějí bydlet samostatně, ne u pěstounů, ale které vůbec nemají vlastní rodinu – to je v pořádku. Ale toto konkrétní dítě chce odejít z pěst.péče k biol.matce, která ho dala ve 2.třídě ZŠ do dětsk.domova a má o ně zájem poprvé za celou dobu až teď, kdy má dítě měsíčně 17 000. Není to tak, že když u ní chce dítě bydlet (včetně přihlášení k trv.bydlišti) , tak se o toto zletilé dítě už tedy může starat ona – jeho matka (která má pronajatý byt a dokonce i práci), stejně , jako se o své děti dost obtížně starají i jiní rodiče – samoživitelé s jedním platem? Nebo už má toto dítě nárok na peníze daňových poplatníků až do konce studií přesto, že bydlí u vlastní matky, jen proto, že bylo před dosažením zletilosti v PP? Připadá mi to jako zneužívání dávek státní podpory – matka chce od dítěte peníze, ale stát by již v takovém případě tedy nic platit neměl- když už bude dítě u svého rodiče a ne v pěst.péči nebo ve vlastní domácnosti.. Děkuji.

Dobrý den,

Děkujeme Vám za dotaz. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí č. 359/1999 Sb. v osmé části definuje vznik a nároky čerpání zaopatřovacího příspěvku a jeho dobu trvání. Situaci, kdy se dítě vrací zpět do bydliště původní rodiny, však nijak nespecifikuje. Nárok vzniká v případě, že byl mladý dospělý před nabytím zletilosti nebo svéprávnosti v péči zprostředkovaných pěstounů nejméně 1 rok a dále musí splňovat podmínky nezaopatřenosti, trestní bezúhonnosti a musí spolupracovat se sociálním kurátorem obce při vypracování, vyhodnocování a aktualizaci jeho individuálního plánu, jehož cílem je připravit ho co nejlépe na samostatný život. Ten by měl takovou situaci analyzovat a posoudit.

Nárok na zaopatřovací příspěvek zaniká tehdy, kdy mladý dospělý třikrát bez vážného důvodu změní obor studia, nebo uplynutím 1 roku ode dne, od kterého mladému dospělému nárok na zaopatřovací příspěvek náleží.

Doporučujeme, abyste se obrátili na doprovázející organizaci pěstounů, nebo na orgán sociálně-právní ochrany dětí, případně na sociálního kurátora. Biologičtí rodiče mají totiž zároveň k dítěti stále vyživovací povinnost a to do doby, kdy je dítě (mladý dospělý) schopno samostatně se živit, tedy do dokončení studia.

V případě dalších potřeb se také můžete obrátit na naši infolinku na čísle 725 756 505 nebo na email info@nahradnirodina.cz.

Tým Střediska náhradní rodinné péče

Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.