Domů » Poradna » Zdravotní stav žadatelů o adopci
Datum:
20 března, 2024
Autor dotazu:
Eva
Zdravotní stav žadatelů o adopci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou podmínky ohledně zdravotního stavu? Když má žadatel onemocnění s poruchou pojiva, kde je možné dožití kolem 48 let, má cenu podávat žádost o adopci? Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Při výběru žadatelů o osvojení (adopci) se posuzují mnohá kritéria. Jedná se nejen o jejich zdravotní stav, ale i věk, charakteristiku jejich osobnosti, ekonomickou situaci, stabilitu jejich zázemí a podpůrnou síť, trestní rejstřík, zkušenosti s výchovou či prací s dětmi, a pak také zprávy z povinného psychologického posouzení a odborných příprav, které musí žadatelé absolvovat v rozsahu 48 hodin.

Obecně lze ale usoudit, že zdravotní stav s touto prognózou bude vnímán při zprostředkování osvojení (adopce) jako rizikový. Při podání žádosti je nutné doložit zprávy od praktického lékaře a dalších specialistů, ke kterým docházíte. Na základě těchto zpráv pak posudkový lékař vyhodnotí vhodnost stát se adoptivními rodiči. S přihlédnutím ke specifickým potřebám dětí, které mají složitou historii a zažily ve svém životě těžkou ztrátu nejdůležitější osob v jejich životech – biologických rodičů, je důležité zachovat co nejvyšší možnou míry stability v nové rodině, aby nedošlo k retraumatizaci dítěte další případnou ztrátou pečujících osob. Jinak by tomu ale mohlo být v případě zájmu o pěstounskou péči, kdy byste byli ochotni pečovat i o dítě staršího věku.

Žádost o zprostředkování osvojení však můžete i přesto podat na odboru sociálně-právní ochrany dětí v místě Vašeho trvalého bydliště. Kontakt na příslušný odbor naleznete v této sekci.

V případě potřeb se neváhejte obrátit na náš email info@nahradnirodina.cz nebo na číslo naší infolinky 725 756 505.

S přáním všeho dobrého
Tým Střediska náhradní rodinné péče
Kontakt
Středisko náhradní rodinné péče, spolek
info@nahradnirodina.cz
+420 725 756 505

Projekt vznikl díky vzájemné spolupráci

Partneři projektu

Pražské hotely Hilton

© Všechny fotografie byly použity z webové stránky Pexels.com a z archivu Střediska náhradní rodinné péče, spolek.