Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Česká právní úprava neumožňuje osvojení (adopci) dítěte partnera u nesezdaných párů (k této otázce se v roce 2015 vyjadřoval Ústavní soud a stížnost na toto omezení zamítl). Nejdříve je tedy nutné, abyste s partnerem uzavřeli manželství.
Po uzavření manželství si Váš manžel podá k soudu návrh na svěření dítěte do péče před osvojením. Návrh je nutné podat k příslušnému soudu dle trvalého bydliště dítěte. Péče před osvojením musí dle Občanského zákoníku trvat minimálně 6 měsíců. Po tuto dobu soud zkoumá (prostřednictvím orgánu sociálně-právní ochrany dětí), jak probíhá navazování vztahu mezi osvojovaným dítětem a manželem, jakožto budoucím osvojitelem. Přestože zřejmě o dítě pečuje dlouhodobě, je nutné o dítě pečovat nejdříve v režimu péče před osvojením, po uplynutí lhůty 6 měsíců je možné podat návrh na osvojení dítěte. Osvojením pak vzniká právní vztah jako mezi rodičem a dítětem, se všemi právy a povinnostmi. Váš manžel bude jako rodič zapsán též do rodného listu dítěte. S návrhem musíte jednak souhlasit Vy, jako matka dítěte. S návrhem dále musí souhlasit také dítě, pokud je starší 12 let. V případě, že je mladší 12ti let, bude za něj během soudního jednání udělovat souhlas OSPOD.
Doporučujeme před podáním návrhu konzultaci s OSPOD (oddělení sociálně-právní ochrany dětí) na městském úřadě v místě Vašeho bydliště, který bude zřejmě dítě v rámci soudního procesu osvojení zastupovat.
Pokud budete mít další otázky, můžete se s námi spojit telefonicky nebo na emailu info@nahradnirodina.cz. Rádi si s Vámi domluvíme i osobní schůzku, kde můžeme probrat náležitosti náhradní rodinné péče.
Tým Střediska náhradní rodinné péče